Bahçeli: 4 Haziran’da Gazi Meclisi ayıklandı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, HDP’li ve CHP’li üç ismin milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin, “4 Haziran 2020 tarihinde Gazi Meclisi ayıklanmıştır.” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu yazılı açıklama yaptı. Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Bahçeli açıklamasında Türkiye’nin 4 stratejik tehdide maruz ve muhatap olduğunu savundu. Bu “stratejik tehditlerin” 4’üncüsünde ise CHP ve HDP’ye yüklenerek suçlamalarda bulundu.

HDP’nin yürüyüş kararına ‘hain icra’ suçlaması

Bahçeli, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesini “usulü bir işlemin tamamlanması suretiyle düşürülmesi” olarak değerlendirdi. Bahçeli, HDP’nin milletvekilliklerinin düşürülmesi ve kayyım atamalarına karşılık Türkiye’nin farklı noktalarından Ankara’ya yürüyüş başlatma kararı için ise “habis ve hain bir hedefin icra planlamasıdır” suçlamalarında bulundu.

‘4 Haziranda Gazi Meclisi ayıklanmıştır’

Milletvekilliklerin düşürülmesini “adaletin ve demokrasi ahlakının zorunlu bir gereği” olarak savunan Bahçeli, şunları ifade etti:

“TBMM, teröre yardım ve yataklık yapan suçluların sığınacağı yer olamayacaktır. Terör örgütleriyle aralarına mesafe koyamayanların sonu bellidir, bundan da hiç kimse muaf tutulamayacaktır. 4 Haziran 2020 tarihinde Gazi Meclis ayıklanmıştır. Sokağa göz kırpan, sokakta gelecek arayan, yeni bir Gezi çıkmazına umut bağlayan, milletimizin huzur ve güvenliğine kast eden kim olursa olsun karşılarında Türk devletinin kudretini bulacaklardır. Cumhur İttifakı’nın dış destek ve tesirli muhtemel sokak hareketlerini kaynağında söndürmeye gücü yetecektir.”