Bahçeli, bu defa Gergerlioğlu kararı üzerinden AYM’yi hedef aldı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, AYM’yi bu kez HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararı nedeniyle hedef aldı.

Bahçeli, AYM’ye “Terör propagandası nasıl oluyor da hak ihlali olarak değerlendiriliyor? Ne hakkı, neyin ihlali, ne zamandır hainin hakkı oluyormuş? Hiç kimse bugünkü sıfatlarına güvenip de yanlışa ortak olmamalıdır. Volkan olsalar bile, sonları elbette bir avuç küldür.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: Aytaç Ünal/AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Bahçeli, konuşmasında AYM ve muhalefet partilerini hedef aldı, hakaretlerde bulundu. Yasama döneminde komisyona ulaşan yasama dokunulmazlığına ilişkin HDP’li milletvekillerine ait tezkere sayısının bini geçtiğini belirten Bahçeli, hukukun peşine düştüğü milletvekili sayısının çizmeyi çoktan aştığını öne sürdü.

HDP’li milletvekillerinin fezlekelerinin görüşülmesi çağrısı

HDP’li vekillerin uzun süredir gündemde olan fezlekelerinin görüşülmesinin geciktiğini belirterek tepki gösteren Bahçeli, “Daha ne olacaktır da suçluların mahkeme karşısına çıkarılması sağlanacaktır? Bu kapsamda TBMM Başkanı’nı göreve davet ediyorum. Karma Komisyonu üstlendiği tarihi sorumluluğu ifa etmeye çağırıyorum.” dedi.

AYM’yi Gergerlioğlu kararı üzerinden hedef aldı

Bahçeli, konuşmasının devamında daha önce de verdiği kararlar nedeniyle hedef aldığı Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) bir kez daha hedef aldı. Bahçeli, bu kez AYM’yi milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararı üzerinden hedef aldı.

Dokunulmazlıkları kaldırılan, milletvekilliği düşürülen vekillerin ön kapıdan gönderilmelerinden bir müddet sonra “hak ihlali” kılıfıyla arka kapıdan tekrar TBMM’ye kabul edilmelerinin “millet iradesini yok sayan bir tasarruf” olduğunu iddia eden Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Terör propagandası nasıl oluyor da hak ihlali olarak değerlendiriliyor? Bununla birlikte günü geldiğinde dağdaki eşkıya için de hak ihlali kararı verilecek midir? Anayasa Mahkemesi, bu tip davalara terör örgütlerinin hücre evinden ya da mağara deliklerinden mi bakıyor? Gergerlioğlu gibileri milletin hakkını hukukunu çiğnerken bir şey yok da, bu çiğneyen ayaklara hesap sorulduğunda mı maraza çıkıyor? Anayasa Mahkemesi bölücüler lehine hak ihlaline hükmederken, devletimizin, milletimizin, şehitlerimizin, milli şerefimizin tartışılmaz hak ve tarihi çıkarlarını gasp ettiğinin farkına ve bilincine ne zaman varmayı planlıyor? Ne hakkı, neyin ihlali, ne zamandır hainin hakkı oluyormuş? Şayet oluyorsa kahramanların hakkını ne yapacağız? Türk milletinin hakkını nereye koyacağız? Hiç kimse bugünkü sıfatlarına güvenip de yanlışa ortak olmamalıdır. Volkan olsalar bile, sonları elbette bir avuç küldür.”

İYİ Partili Akşener’e hakaretlerde bulundu

Bahçeli, konuşmasına muhalefete yüklenerek devam etti. HDP üzerinden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e hakaretlerde bulunan Bahçeli, “İP’in Başkanı anlaşılan yine bilye dağıtmış, yine mayası ve meşrebine uygun bir değerlendirme yapmış. Nifakla perçinlenmiş gezmelerinden vakit buldukça aklının dibini döken İP Başkanı, bizim ve AK Parti’nin HDP’yi şeytanlaştırdığını ifade etmiş. Bu bayan, HDP’nin zaten şeytan olduğunu bilmiyor mu? İP’in, HDP’nin dibinde ne işi vardır?” ifadelerini kullandı.

Akşener’in geçen hafta katıldığı bir televizyon programında 31 Mart seçimlerine giderken Cumhurbaşkanı’nın “toptan Kürtlere terörist” dediğini iddia ettiğini söyleyen Bahçeli, Akşener’e  “devşirme siyasetçi” şeklinde hakaret ederek, halkı kin ve nefrete alenen kışkırtarak büyük bir suç işlediğini öne sürdü.

‘Kim demiş Sayın Soylu kimsesiz diye?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya itibar suikastları, siyasi linç girişimleri yapıldığını iddia eden Bahçeli, Soylu’ya desteğini şu sözlerle ifade etti:

“Asla ama asla kabul etmediğimizi tarihe not olarak düşmek istiyorum. Kim demiş Sayın Soylu yalnız diye? Kim demiş Sayın Soylu kimsesiz diye? Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı görevini vatan ve millet sevgisiyle yerine getiren, gece demeden gündüz demeden bölücü terörle mücadele eden mert ve milletperver bir devlet adamıdır. Hakkında ne söylenirse söylensin, bizim bölücülerle iş tutan, terör örgütlerine hayranlık besleyen odakların hayasız tezviratlarına aldırış etmemiz mümkün değildir.”

Kaynak: AA