Bahçeli: Dağdaki üstünlüğü TBMM’de eritmeye sabrımız kalmamıştır

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Gare operasyonuna yönelik eleştirilerde bulunan HDP, CHP, aydınlar, insan hakları savunucularını hedef aldı.

Bahçeli, “Dağda elde edilen stratejik ve mukayeseli üstünlüğü TBMM’de kaybetmeye, TBMM’de eritmeye ne sabrımız ne de tahammülümüz kalmıştır.” dedi.

HDP’yle hesaplaşılmadan, “PKK’yı bitirdik, yok ettik, mahvettik diyemeyiz.” diyen Bahçeli, HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının gereğini yapacağına inandığını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. 10 Şubat 2021 tarihinde Gara Bölgesi’ne yapılan Pençe Kartal-2 Harekatı’nın Cumartesi günü tamamlandığını hatırlatan Bahçeli, “Uluslararası hukuktan doğan meşru haklarımız sonuna kadar kullanılmıştır.” dedi.

Gara Harekatı’nda kendilerini derinden üzen şehadetler yaşandığını belirten Bahçeli, “11 Şubat’ta Yüzbaşı Ertuğ Güler, Yüzbaşı Burak Coşkun ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Harun Turhan şehit düştüler.” dedi. Acı ve kayıplarının bu kahramanlarla sınırlı kalmadığını belirten Bahçeli, 13 vatandaşın bir mağarada katledildiklerini söyledi.

İnsan hakları savunucularına ‘akan kan alayınızı boğacak’ tehdidi

Bahçeli, konuşmasının devamında Gare’deki olaya ilişkin insan hakları savunucularını hedef göstererek, tehditlerde bulundu. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“PKK/YPG’ye kol kanat geren sözde insan hakları savunucuları, özgürlük simsarları şimdi ne diyeceksiniz? Ne yazacaksınız? Neyi anlatacaksınız? Bu cinayetleri nasıl tevil edeceksiniz? Gara’da akan kan alayınızı boğacak, biliyor musunuz? Bu sefer ateş yalnızca düştüğü yeri yakmayacak, PKK’nın yanında yöresinde saf tutan kim varsa çembere alıp tepeden tırnağa tutuşturacaktır.”

‘Dağda elde edilen stratejik üstünlüğü TBMM’de eritmeye sabrımız kalmamıştır’

Herkesin nerede durduğunu gözden geçirmesi gerektiğini belirten Bahçeli, “Bilinmelidir ki, dağda elde edilen stratejik ve mukayeseli üstünlüğü TBMM’de kaybetmeye, TBMM’de eritmeye ne sabrımız ne de tahammülümüz kalmıştır.” dedi. HDP’nin ismini vermeden suçlama ve hakaretlerde bulunan Bahçeli, HDP’ye milletvekilliğin “haram” olduğunu, milletvekillerine katlanamadıklarını söyledi.

HDP’li milletvekili Kaya için ‘üstelik bayan’ ifadesi

Bahçeli, yine isim vermeden HDP Milletvekili Hüda Kaya için “üstelik bayan” ifadesini kullanarak, Gara operasyonuna ilişkin yaptığı paylaşım üzerinden hakaretlerde bulundu. Bahçeli, Kaya için şu ifadeleri kullandı:

“Be hey milletvekili müsveddesi, siz kimsiniz? Saldıran kim? Neyin barışından bahsediyorsun? Esir kampı nerede? Esir ne demek? Türkiye’nin kendi evlatlarını bombaladığını nasıl söyleyebildin?”

HDP’nin kapatılmasını yineledi

HDP’nin kapatılması gerektiğini yineleyen Bahçeli, HDP’li milletvekillerinin Meclis’ten tasfiye edilmesini istedi. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“HDP kapatılmadan, PKK’nın ayağını TBMM’den kesmenin bir başka formülünü bilen ve bizi de bilgilendirmeye hazır olan aslan parçası bir demokrat var mıdır? Gara katliamıyla ilgili Türkiye’yi suçlayan, mağaranın bombalandığını ileri süren bölücü milletvekillerinin Gazi Meclis’ten tasfiyesi bugün değilse ne zaman yapılacaktır?”

Halk TV’ye ‘PKK TV’si’ suçlaması

Halk TV’nin Gare operasyonu ile ilgili yaptığı paylaşımlarda “esir” ifadesi kullandığını belirten Bahçeli, Halk TV’nin de “PKK TV’si haline geldiğini öne sürdü. Bahçeli, “Esir demek halkın ağzı değil, hıyanetin, hüsranın, husumetin ağzıdır” dedi.

CHP’ye de suçlamalarda bulunarak konuşmasına devam eden Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, CHP’li yöneticilerin PKK’yı açıkça, dosdoğru biçimde ve ismini zikrederek lanetlemediğini savundu.

Aydınlara ‘sözde aydın’ nitelemesi

Aydınları da yine Gare operasyonu üzerinden sessiz kalmakla suçlayarak “sözde aydınlar” ifadesini kullanan Bahçeli, “CHP’yle birlikte terörist Demirtaş’ı neredeyse demokrasi kahramanı haline getiren sözde aydınlar, merak içindeyiz, Gara’ya ne diyorsunuz? Bakıyorum da hiç gıgınız çıkmıyor, ortaklıkta görünmüyorsunuz.” diye konuştu.

Akşener’e Demirtaş üzerinden yüklendi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e de yüklenen Bahçeli, şunları öne sürdü:

“Salgından dolayı yaşanan ekonomik zorlukları siyasi faturaya tahvil etmek için fellik fellik ortalıkta gezen, partimizde görev yaparken tek bir esnafın dahi elini sıkmadan duvar diplerinden gidip gelen İP’in başkanı terörist Demirtaş ile kahvaltı programında buluşmanın hala hevesinde midir?”

‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekeni yapacaktır’

HDP’yle hesaplaşmadan, “PKK’yı bitirdik, yok ettik, mahvettik diyemeyiz.” diyen Bahçeli, “Bu itibarla HDP’nin kapatılması elzemdir, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı inanıyorum ki gereğini yapacaktır. Ve tarih önünde yapmak durumundadır.” dedi.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun geçtiğimiz hafta Perşembe günü TBMM’de görevine başlatıldığını hatırlatan Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi’nin bir kereye mahsus kabul edilen geçici 20’inci maddeyi yanlış yorumladığı açıktır.” dedi.

AYM Başkanına istifa çağrısı

Aynı mahkemenin Can Dündar, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala hakkındaki kararlarını da hatırlatan Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye’nin egemenlik ve tarihsel haklarını çiğneyenlere ihlal gerekçesiyle destek vermeyi sürdürecekse, derhal kendini feshetmesini, Anayasa Başkanının da gecikmeden istifa etmesini istedi.

CHP’li Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili ise partilerinin dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oyunu kullanacağını belirtti.

Anayasa’nın ilk dört maddesini tartışacak “babayiğit henüz doğmadı” diyen Bahçeli, buna meyleden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı uyardı.

Yeni1Mecra