Bahçeli: Gerekirse Şam’a girmeyi planlamalı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, İdlib’deki krizin farklı boyut kazandığını söyleyerek, “Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam’a girmeyi şimdiden planlamalı.” dedi.

CHP’ye HDP üzerinden yüklenen Bahçeli, CHP-HDP ilişkilerinin incelenmesi maksadıyla kurdukları komisyonun görevini tamamladığını söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli – AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Elazığ depremini hatırlatan Bahçeli, devletin tüm imkanlarını seferber ederek darda ve zorda kalanlara anında uzatıldığını savundu.

Elazığ ve Malatya’da deprem enkazı kaldırılırken Van-Bahçesaray karayoluna çığ düştüğünü, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında da uçak kazası meydana geldiğini hatırlatan Bahçeli, “Türk milleti tarih boyunca felaketlere teslim olmamıştır.” dedi. Devletin ne 1999’da çöktüğünü ne de 2020’de zaafa uğradığını söyleyen Bahçeli, “Çöken devlet değildir, çürük binalardır, utanmaz müteahhitlerdir, kaçak ve kanunsuz bina ve yapılara göz yuman iş birlikçi yöneticiler, çıkar lobileridir.” şeklinde konuştu.

CHP-HDP ilişkilerine inceleme

CHP’ye HDP üzerinden yüklenen Bahçeli, bugünkü CHP yönetiminin Türkiye düşmanları tarafından ele geçirildiğini iddia etti. CHP-HDP ilişkilerinin incelenmesi maksadıyla komisyon kurduklarını ifade eden Bahçeli, komisyonun görevini layıkıyla tamamladığını söyledi.

Bahçeli, 5 Şubat’ta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatarak, “CHP’nin Genel Başkanı ve yönetimi milli güvenlik meselesidir. İnanıyorum ki, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı gereğini yapacak, adalet yerini bulacak.” dedi.

“FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına değinen Bahçeli, “TBMM’de herhangi bir kanun teklifi kapsamında değişiklik önergesi verenlere siyasi ayak yakıştırması bize göre hezeyandır, aklımızla alay etmektir.” diye konuştu.

‘Hükümet Rusya ile ilişkilerini gözden geçirmeli’

Bahçeli, İdlib krizinin, Rusya’nın hava desteğini alan rejim güçlerinin saldırılarını yoğunlaştırmasıyla farklı bir boyut kazandığını söyledi. Rusya’nın iyi niyetli olmadığını belirten Bahçeli, “Hükümetin Rusya ile ilişkileri tekrardan gözden geçirmesi samimi dileğimizdir.” dedi.

‘Rusya hedeflerini inşa ediyor’

Bahçeli, Rusya’nın, Suriye’deki çatışma ve gerilim ortamının sürekli ve sınırlı bir çerçevede devamını sağlayarak kriz ve kaos üzerine kendi hesap ve hedeflerini kademe kademe inşa ettiğini söyledi. Ne Astana’dan ne Soçi’den ne Cenevre’den ne de diplomatik temaslardan herhangi bir sonucun bugüne kadar çıkmadığını belirten Bahçeli, çıkmasının da beklenmediğini söyledi.

‘Türk milleti Şam’a girmeyi planlamalı’

Bahçeli, Suriye’de var olan krizi çözmek için siyasi ve diplomatik temasları “aldatma, masal, oyalanma” olduğunu söyledi. Bahçeli, şöyle konuştu: “Esad tahtından indirilmeden ne Suriye’de ne de Türkiye’de huzur gelecektir. Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam’a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir. Diyorum ki, yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad.”