Bahçeli: İYİ Parti ve CHP fezlekelere ilişkin tutumlarını derhal netleştirmeli

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin “HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğu” yönündeki tespiti dışında başka bir seçenek olmadığını savunarak, HDP’nin kapatılması isteğini yineledi.

İYİ Parti ve CHP’ye Meclis’e gelen fezlekelere ilişkin tutumlarını netleştirmesini isteyen Bahçeli, “Önümüzde büyük bir imtihan vardır. Ak koyun kara koyun yakında ortaya çıkacaktır.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Bahçeli, partisinin millet anlayışının dışlayıcı, yok sayıcı, ötekileştirici ve uzaklaştırıcı olmadığını savunarak, “Tamamen kültürel temelde dile getirilen ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözü, ortak bir heyecanda, ortak bir hedefte kucaklaşmayı temsil etmiştir.” dedi.

‘2023 yılının Haziran ayını beklemek durumundalar’

Erken seçim tartışmalarının sıcak gündemde tutulması maksadıyla “sipariş açıklamalar” yapıldığını savunan Bahçeli, “2023 yılının Haziran ayını beklemek durumunda olduklarını bir kez daha hatırlatmayı lüzumlu görüyoruz.” diye belirtti.

HDP ve demokratik güç birliğini hedef gösterdi

HDP’ye “PKK’nın keşif kolu ve gözetleme kulesi” olarak suçlamalarda bulunan Bahçeli, “HDP’yle yasak bir ittifak şemsiyesi altında toplananlar, bunun adına da gerçek anlamından koparılmış demokratik güç birliği diyenler içine düştükleri zilletin bedelini er ya da geç ödeyeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin yanlışta olduğunu, İYİ Parti’nin “yanlış ata” oynadığını savunan Bahçeli, “Gara’da yuvalanan teröristlere haber götürüp onlardan kanlı emirler getiren milletvekillerinin şehit ve gazi yadigarı TBMM’de ne işi vardır?” diyerek HDP’li milletvekillerini de hedef gösterdi.

Ergüder’e destek olan eski rektörlere tepki

Boğaziçi Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’e destek amacıyla yayımlanan bildiriye imza atan 38 eski rektör ve YÖK üyesini de “teröre” tepki göstermemekle suçlayan Bahçeli, “ Bunlar neyin kafasını yaşıyorlar? Bunlar kime hizmet ediyorlar? Kimlerin değirmenine su taşıyorlar?” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi’nin başka bir seçeneği yok!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, HDP hakkında inceleme başlatmasını çok önemli ve bekledikleri bir gelişme olduğunu belirten Bahçeli, “Siyasî partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi’nce kesin olarak karara bağlanmaktadır.” dedi.

Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin “HDP’nin terör eylemlerinin odağı olduğu” yönündeki tespiti dışında başka bir seçenek olmadığını savunarak, “Türkiye bir hukuk devletiyse HDP’nin kapatılması acildir, hayatidir, şarttır.” diye ifade etti.

Bahçeli, HDP’nin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) çatısıyla bile tekrardan faaliyette bulunmasına fırsat verilmemesi gerektiğini söyleyerek, DBP’yi de hedef gösterdi.

Fezlekelere karşı İYİ Parti ve CHP’nin tutumunu sordu

Dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezlekeleri TBMM’ye gelen milletvekilleri hakkında her siyasi partinin tutumunu derhal netleştirmesini isteyen Bahçeli, HDP’nin kapatılması konusunda CHP ile İYİ Parti’nin tutumu ve duruşunun ne olacağını sordu.

Bahçeli, “CHP kime destek vermektedir? Zalime mi mazluma mı? İYİ Parti kimin tarafındadır? Hıyanetin mi milli haysiyetin mi? Önümüzde büyük bir imtihan vardır. Ak koyun kara koyun yakında ortaya çıkacaktır.” dedi.

Yeni1Mecra