Bahçeli, katledilen Deniz Poyraz’ı ve ailesini hedef gösterdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırının HDP’yi masumlaştırarak partileri, Cumhur İttifakı ve devleti suçlamak üzerine bina edildiğini iddia etti.

Saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı ve babasını hedef gösteren Bahçeli, muhalif partilerin, baroların, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin de Deniz Poyraz’a sahip çıkmasına tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: Arşiv/AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Bahçeli, CHP’nin hafta sonu Antep’te gerçekleştirdiği “Belediye Başkanları Çalıştayı”nda belediyelerinin çalışmalarını anlatan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Kılıçdaroğlu’nun beş CHP’li belediyenin 13 bin 338 sanatçıya yardım yaptıklarını da söylediğini belirten Bahçeli, söz konusu sanatçıları “Sanatçı kisvesine bürünmüş bölücüler” şeklinde nitelendirerek belediye imkanlarının peşkeş çekildiği suçlamasında bulundu.

‘HDP iddianamesinin kabulü hayırlı bir gelişme’

Konuşmasına yine HDP’yi hedef alarak sürdüren Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın ilkini reddedip ikincisini inceleyerek kabul etmesinin kendilerine göre hayırlı bir gelişme, adaletin tecellisi açısından ümit verici bir teselli olduğunu söyledi.

Bir kez daha HDP’nin kapatılmasını isteyen Bahçeli, “Eğer hukuk varsa, eğer adalet hakimse, eğer Türkiye tarihi haklarından ve milli bekasını savunmaktan vazgeçmemişse terörizmin siyaset ayağı hiçbir ad altında açılmamak üzere kapatılmalıdır.” ifadesini kullandı.

‘HDP Türk demokrasisine biçilmiş kefendir’

HDP üzerinden Kılıçdaroğlu’na yüklenmeye devam eden Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun demokrasilerde parti kapatmanın yanlış olduğu sözleriyle  HDP’yi savunduğunu “bölücülüğün avukatlığına” soyunduğunu öne sürdü.  Bahçeli, şöyle devam etti:

O dediği meşruiyet ve hukuk sınırları içinde faaliyet gösteren partiler için geçerlidir. HDP bunun dışındadır ve parti marti de değildir. Adalet ve vicdan terazisi bu rezalete onay veremez. Cinayetleri normal göremez. HDP’nin pek çok vahim özelliğinin yanında Türk demokrasisine biçilmiş kefen, doğrultulmuş silah, tuzaklanmış patlayıcı, döşenmiş mayındır.”

HDP’ye saldırıda HDP’yi hedef gösterdi!

HDP’nin hukuk konusu olduğu bir dönemde İzmir HDP İl binasına saldırı ve suikast yapıldığını belirten Bahçeli, saldırının şiddetli bir provokasyon, alçak bir komplo olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Saldırgan Onur Gencer’in ifade tutanaklarından bilinçli bir eylem içinde eyleme geçtiğinin hemen fark edildiğini söyleyen Bahçeli, ancak saldırıya ilişkin HDP’yi hedef gösterdi. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

 “Lütfen dikkat buyurunuz, öyle bir gün seçilmiştir ki, binada tek bir HDP’li yönetici yoktur, hatta planlı bir toplantı da iptal edilmiştir. Tıpkı Ankara Gar patlamasında, tıpkı Suruç katliamında olduğu gibi, HDP’liler araziye uymuşlar, birden bire kayıplara karışmışlardır. Olayın vuku bulduğu gün, ne hikmetse, çay servisi yapan asıl şahsın yerine yardım amacıyla kızı binaya gelmiştir.

Cinayete kurban giden Deniz Poyraz’ın masada yarım bıraktığı kağıt bardaktan içtiği çay ile yediği domates ve zeytin, kısa süre içinde Türkiye aleyhtarlarının propaganda görseli olarak kullanılmıştır. Katilin ise bozkurt işareti yapan ve silah tutan halini resmeden fotoğrafları sanki bir yerlerde hazırda bekletiliyormuş gibi anında servis edilmiştir. Yani bir taşla daldaki birden fazla kuşun vurulması hedeflenmiştir.”

Deniz Poyraz’a suçlama!

Saldırının HDP’yi masumlaştırarak partileri, Cumhur İttifakı ve devleti suçlamak üzerine bina edildiğini iddia eden Bahçeli, Deniz Poyraz cinayetini reddettiklerini söylese de konuşmasının devamında Deniz Poyraz’ı suçladı. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Öldürülen Deniz Poyraz’ın kim olduğunu ben size söyleyeyim, PKK’nın kırsal katılım sorumlusu, şehirden dağa çıkmak isteyen PKK sempatizanlarını terör kamplarına sevk eden halkanın içinde yer alan milis işbirlikçidir. Milis işbirlikçi, köy, kasaba ve şehirlerde yalnız ve sahipsiz görülen kişileri terör örgütüne devşirmek için çalışan, örgütün hain eylemlerine yardım ve yataklık yapan terörist demektir.”

Poyraz’ın babasını hedef gösterdi

Deniz Poyraz’ın babasını da yaptığı konuşmalardan hedef gösteren Bahçeli, “Herkesi ikaz ediyorum, hiç kimse, ‘ne yapsın acısı var, ne dediğini bilmiyor’ saptırmasına heves etmesin. Böylesi bir bahaneye de sarılmasın.” dedi.

Saldırıyı ve cinayeti kınayan muhalif parti, sendikalar, barolar, sivil toplum örgütlerini de hedef gösteren Bahçeli, “Sol örgütler, emek ve meslek örgütleri, barolar, CHP, HDP, TKP, TİP, EMEP, KESK, DİSK, Halkevleri, alayınıza milletim adına soruyorum, Deniz Poyraz’a sahip çıktığınız kadar bu milletin çocuklarına, bu vatanın onurlu evlatlarına sahip çıkabildiniz mi?” dedi.

Yeni1Mecra