Bahçeli, Kobani davasında 108 kişi için çok kısa sürede karar alınmasını istedi

MHP Genel Başkanı Bahçeli, HDP’yi “Ermeni Soykırımı” açıklaması üzerinden hedef alarak, “HDP’nin kökü de kimliği de Ermeni’dir.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, bir kez daha HDP’nin kapısına “hukuk mührü” vurulmasını isteyerek, dün görülmeye başlanan Kobani davasında da 108 kişi için “gün yüzünü haram edecek karar çok kısa süre içinde alınmalı” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Kıbrıs’ta bağımsız, eşit, egemen iki devletli çözümden başka bir yol kalmadığını belirten Bahçeli, KKTC’nin bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı hedef aldı. Akıncı’nın Cenevre sürecini baltalamak için devreye girdiğini öne süren Bahçeli, mevcut Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı eleştirmesinin “uyuyan Komünist hücrelerin tekrar harekete geçtiğinin işareti” olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın “Ermeni Soykırımı” ifadeleri üzerinden konuşmasına devam eden Bahçeli, Biden’in 24 Nisan 2021 tarihli yazılı açıklamasının tarihe kara bir leke gibi düştüğünü, Türkiye-ABD arasındaki diyalog köprülerini dinamitlediğini söyledi.

‘Tarihimizin hiçbir döneminde bir vahşete imza atmadık’

Biden’in beyanının Türk milleti nezdinde hükümsüz olduğunu belirten Bahçeli, “Çünkü tarihimizin hiçbir döneminde mahcup olacağımız, hesabını vermekten kaçınacağımız, yüzümüzün kızaracağı, başımızı öne eğecek bir suça, bir trajediye, bir barbarlığa, bir vahşete imza atmadık, böylesi bir yanlışın tarafı ve faili olmadık.” dedi.

‘Diğer sebeplerden ölümler yaşanmıştır’

“1915 olayları konusunda milletimizin yüzü ak, alnı açıktır.” ifadesini kullanan Bahçeli, “Telaşa kapılmamızı gerektirecek bir hatamız, bir gafletimiz veya bir suç dosyamız çok şükür yoktur.” dedi. 1915 Sevk ve İskan Kanunu’nun esas nedeninin milli güvenliği temin çabası olduğunu savunan Bahçeli, “Tehcir sırasında bulaşıcı hastalıklardan, eşkıya saldırılarından, ihmallerden, kötü muamelelerden ve diğer sebeplerden kaynaklı ölümler yaşanmıştır. Fakat hiçbir şart altında bir soykırım olmamıştır.” dedi.

Fotoğraf: AA

‘Bize bakınca Talat Paşa’yı gördüğünüzden eminiz’

“Hepimiz Ermeniyiz” diyenlere açık açık seslendiğini belirten Bahçeli, “Sizin ne olduğunuz değil bizim sizi nasıl gördüğümüz önemlidir. Size bakınca boşluk ve hiçlik görüyoruz, ama siz bize bakınca ya Talat Paşa’yı, ya Enver Paşa’yı ya da Mustafa Kemal Paşa’yı gördüğünüzden adımız gibi eminiz. Çünkü biz Türk milletiyiz, Türkiye’yiz, tarihimizle bir ve ayrılmaz bir bütünüz.” dedi.

Kobani davası için kararın çok kısa süre içinde alınmasını istedi

Bahçeli, HDP’yi hedef alarak konuşmasını sürdürdü. HDP’ye “PKK uzantısı” suçlamasında bulunan Bahçeli, “Ermeni Soykırımı” açıklaması üzerinden de hakaretlerde bulundu. “Bölücü terör partisi HDP’nin kökü de kimliği de Ermeni’dir.” ifadelerini kullanan Bahçeli,  Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülmeye başlayan Kobani davasında 108 kişi için “gün yüzünü haram edecek karar çok kısa süre içinde alınmalı ve HDP’nin kapısına hukukun mührü vurulmalıdır.” dedi.

‘Bu canilere Erivan’ın kapıları açıktır’

Bir kez daha HDP’nin kapatılmasını isteyen Bahçeli, “Bunlardan hiç kimse siyasette bulunmamalıdır. Milletimize ‘soykırımcı’ diyen bu canilere Erivan’ın kapıları açıktır. Paşinyan da istifa etmiştir, buyursunlar, çok iyi bildikleri dağ yollarından Ermenistan’a terörist kamuflajlarını giyerek iltica etsinler. Bu milleti sevmeyenleri sevmeyiz, bu devlete ‘katliamcı’ diyenleri asla affetmeyiz.” ifadelerini kullandı.

CHP ve İYİ Parti’ye ‘HDP’ üzerinden yüklendi

Bahçeli, konuşmasının devamında CHP ve İYİ Parti genel başkalarına yüklenerek devam etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Biden seçildikten kısa bir süre sonra alelacele tebrik mesajı paylaştığını hatırlatan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Aynı aceleyi Biden’ın sözde soykırım açıklamasına karşı göstermedi, henüz çıtını bile çıkaramadı. Dahası HDP’ye tek bir laf etmedi, edemedi. Aynı şey İP’in başkanı için de geçerlidir. O da Biden’a şablon sözlerle, suya sabuna dokunmayan ifadelerle tepki gösterdi, döndü dolaştı aynı Öztrak gibi hükümetin dış politikasını eleştirmeyi tercih etti.”

Kaynak: AA