Bahçeli: Türkiye NATO misyonlarına uymuştur

MHP Genel Başkanı Bahçeli, ABD’nin “Türkiye’nin NATO müttefiki gibi davranmadığını” iddia ettiğini belirterek, “Türkiye, NATO misyonlarına samimiyetle uymuştur. En son olarak Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğu ifade edilen Afganistan bunlardan birisidir.” dedi.

Bahçeli, erken seçim çağrısı yapan muhalefet partilerini “Türkiye düşmanları” olarak aynı safta yer tutmakla suçlayarak, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin 2023 yılının Haziran ayında yapılacağını yineledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Partisinin dış politikasına ilişkin konuşan Bahçeli, herkesin düşman olarak görülemeyeceğini, herkesi de dost zannederek yola devam edilemeyeceğini belirterek, uluslararası ilişkilerde kalıcı düşmanlıklar bulunmadığı gibi sürekli dostlukların da hakim olmadığını söyledi.

‘Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların estiğini bilmeyen kalmadı’

Türkiye ile ABD arasında soğuk rüzgarların estiğini bilmeyen, bu soğukluğu hissetmeyenin neredeyse kalmadığını söyleyen Bahçeli, “İki ülke arasında kaygan bir zemin oluşturan kalın buzların çözülmesi samimi dileğimizdir.” ifadesini kullandı.

‘Ortaklar arasında PKK/YPG olup olmadığı açıklığa kavuşmadı’

Bahçeli, ABD’nin müttefiklerine ve ortaklarına taahhütlerini yenileyeceğini açıklayan ABD Başkanı Joe Biden’in, Türkiye’yi hangi kategoride değerlendirdiğini merak ettiklerini belirtti. Bahçeli, “Bahsi geçen bu ortaklar arasında PKK/YPG’nin olup olmadığı henüz ve somut biçimde açıklığa kavuşmuş değildir. Biden’in Türkiye’yi nasıl ve hangi seviyede bir müttefik gördüğü de belirsizliğini korumaktadır.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanına hakaret

NATO Zirvesi öncesi, Türkiye’yi ilzam eden, haksız sözlerle eleştiren ABD Dışişleri Bakanı’nın peşin hükümlere, husumetle perçinlenmiş heveslere teslim olduğunu savunan Bahçeli, bu bakanın “ya cahil ya da küstah” olduğunu ifade etti.

‘Türkiye NATO misyonlarına samimiyetle uymuştur’

“Türkiye’nin NATO müttefiki gibi davranmadığını” iddia eden ABD’nin hangi örgütlerle fiili ittifak ve dayanışma içinde olduğunu beşeri vicdan ve tarihin günü geldiğinde anlata anlata bitiremeyeceğini söyledi. Türkiye’nin, NATO misyonlarına en çok destek olan ilk beş ülke arasında olduğunu, ortak bütçeye en fazla katkı sağlayan ilk 8 ülkeden de birisi olduğunu belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

“İttifakın en büyük ikinci ordusu Türk ordusudur. Türkiye, NATO misyonlarına samimiyetle uymuştur. En son olarak Türkiye’nin kilit bir role sahip olduğu ifade edilen Afganistan bunlardan birisidir. NATO’nun güncel tehditlerine uyum konusunda tereddüt yaşamayan ülkemizle hangi vahim sorunlar karşısında dayanışma içine girilmiştir? 15 Temmuz’da başkentimiz hainler tarafından bombalanırken, bu NATO neredeydi?”

‘Parasını peşinen ödediğimiz F-35’leri gasp ederken aklınız neredeydi?’

Rusya’dan silah almayın denildiğini belirten Bahçeli, “Tamam da ihtiyaç duyduğumuz silahları siz verdiniz mi? Üretiminde ortak olduğumuz ve parasını peşinen ödediğimiz F-35’leri gasp ederken aklınız neredeydi? Neyin peşindeydiniz? ABD’nin Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’nın hazırladığı tasarıyla, Türkiye’ye teslim edilmeyen F-35’lerin Yunanistan’a verilme teklifi hangi mantığın, hangi maksadın mahsulüdür?” dedi.

‘Onları rahatsız etmek bize düğün bayramdır’

Türkiye’ye karşı uygulanan baskı ve yaptırım politikalarının bu haliyle devamının iki ülke arasındaki ilişkileri çok yönlü zedeleyeceğini söyleyen Bahçeli, aynı ABD’nin, sorun yaşadığı başka ülkelerle müzakere ve diplomasi kanallarını açık tutarak Türkiye’ye çifte standart uyguladığını savundu.

Bahçeli, “Doğu Akdeniz’deki adımlarımızdan rahatsız oluyorlarmış, varsın olsunlar. Onları rahatsız etmek bize düğün bayramdır. Hatta münhasır ekonomik bölge ilanı etmek için de fazla beklemeye gerek kalmamıştır.” diye konuştu.

‘Alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız’

NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden’la yaptığı görüşmenin ardından iki ülke heyetlerinin bir masa etrafında buluştuğunu söyleyen Bahçeli, “Türkiye’nin haklı beklentileri, meşru öncelikleri ve milli hassasiyetleri ABD Başkanı’na ve muhatap ülkelere tüm berraklığıyla aktarılmıştır. Görülmüştür ki terör örgütleri konusundaki ikircikli tavır müttefik ülkelere ne yazık ki katılaşmış ve kalıplaşmış bir şekilde egemenlik kurmuştur.” dedi.

NATO Zirvesi’nin açıklanmış sonuçları ve bu sonuçların ortaya çıkaracağı yeni ilişkiler serüveni ne olursa olsun, Türkiye’nin kararlılığından taviz vermeyeceğini dile getiren Bahçeli, “Biz devletimizin yanındayız, alınmış ve alınacak her kararın arkasındayız.” şeklinde konuştu.

Muhalefete ‘erken seçim’ çağrıları üzerinden yüklendi

Bahçeli, konuşmasına muhalefete “erken seçim” çağrıları üzerinden yüklenerek devam etti. TBMM’de yeterli sayısal çoğunluğu olmayan muhalefet partilerinin erken seçim kararını çıkarmasının mümkün olmadığını belirten Bahçeli, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın da defalarca ‘erken seçim yok’ dediği belgelidir ve bilinmektedir. O halde, bu erken seçim nasıl olacaktır? CHP, nerelere mesaj vermekte, kimlerin dikkatini çekmeye uğraşmaktadır? Biz ‘erken seçim yok’ dedikçe, ‘olacak’ diyenlerin gizli amacı nedir? Bu zorlamanın, bu dayatmanın, bu ısrarın gerçek manası nasıl yorumlanmalıdır?” dedi.

Erken seçim çağrısı yapan muhalefet partilerini “Türkiye düşmanları” olarak aynı safta yer tuttuğu suçlamalarında bulunan Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik hesaplaşmanın olacağı günü de sabırla bekliyoruz. Cumhur İttifakı, alayının boyunun ölçüsünü sandıkta alacak, zamanında yapılacak seçimin kaç bucak olduğunu gösterecektir. Erken seçim talebi beyhude bir hevestir. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır. “

Kaynak: AA