Bahçeli’den muhalefete: 128 milyar doları bırakın 104 amiralin bildirisinin hesabını verin

MHP Genel Başkanı Bahçeli, muhalefet partilerine “utanmazlar” diyerek, “128 milyar doları bırakın da 104 emekli amiralin 4 Nisan bildirisinin hesabını verin. Çünkü alayınız işin içindesiniz. Aradığınız para devletin kasasında, peki siz neredesiniz?” dedi.

Bahçeli, ayrıca CHP ve İYİ Parti’ye seslenerek yeni anayasa çalışması sürecine destek istedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında konuştu. Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Bahçeli, TBMM’de biriken fezlekelerin bir an önce görüşülerek karara bağlanmasının “terörle mücadelede teşvik edici ve kamçılayıcı bir işlev göreceğini” söyledi.

HDP’ye suçlama

İsim vermeden HDP’ye suçlamalarda bulunan Bahçeli, “Hain örgüt uzantısının Gazi Mecliste yeri olamaz, demokrasi adına söyleyecek tek bir sözleri dahi bulunamaz.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, Türkiye’nin “yepyeni, sivil nitelikli, geniş katılımlı, toplumun her kesimini içine alacak, tüm düşünce ve eğilimleri kapsayacak” bir anayasaya ihtiyacı olduğunu görmenin, bunun da gereğini müştereken yapmak gerektiğini belirtti. Yeni bir anayasayla Cumhuriyetin yüzüncü yıldönümünü kucaklamanın kaçınılmaz milli bir görev olduğunu söyleyen Bahçeli, “Bu tarihi göreve MHP ön şartsız hazırdır.” dedi.

‘Parlamenter sistem denenmiş ve dibi boylamıştır’

Anayasa konusunun günlük siyasi çekişmelerin, değersiz polemiklerin, köksüz anlaşmazlıkların dışında tutulması gerektiğini belirten Bahçeli, CHP’nin yeni anayasa için “kaçak güreştiğini” öne sürdü.

“Parlamenter sistem denenmiş ve dibi boylamıştır.” diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Konu demokratik vasıtalarla kapanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne, yani Türk tipi başkanlık modeline, abuk sabuk gayelerle, eften püften mazeretlerle, hatta tam bir gafillik numunesiyle karşı çıkmak, karalama yarışına girmek eğer cehalet değilse biliniz ki iş birlikçilik ve ilkesizliktir.”

‘MHP yeni anayasa için çalışmaya koyuldu’

MHP’nin yeni anayasa vizyonunu kavramış ve kararlılıkla çalışmaya koyulduğunu belirten Bahçeli, “Allah’ın izniyle yakın bir tarihte çalışmalarımız nihayete erecek, ortak akılla ve Cumhur İttifakı’nın ortak iradesiyle milletimizin şanına, şöhretine, vasfına, vakarına, varlığına müstahak bir anayasa hazırlık süreci inşallah tamamlanmış olacaktır.” dedi.

CHP ve İYİ Parti’ye yeni anayasa çağrısı

CHP’ye ve İYİ Parti’ye  seslenen Bahçeli, “Gelin bu sürece siz de destek verin. İP’e sesleniyorum, gelin bu onurun içinde siz de yerinizi alın. El birliği yapalım, güç birliği yapalım, darbe anayasasından aziz milletimizi kurtaralım. İstikbalin rotasını çizecek yeni bir sayfa açalım. Unutulmasın ki birlikten muzafferiyet, bencillikten mağlubiyet doğar. Gelin mağlubiyet yaşamayın, gelin mahcubiyet duymayın.” şeklinde konuştu.

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’un, 4 Nisan darbe çağrısının mertçe kaleme alındığını bir gazete aracılığıyla açıklamasının, tam manasıyla “namertlik” olduğunu belirten Bahçeli, “Emekli amirallerin bildirisini anayasal hak gören, düşünce özgürlüğüyle izah eden cunta sevdalıları, demokrasi muhalifleri, neyin ön hazırlığıyla, hangi amaçların propaganda faaliyetleriyle tembihlenmişlerdir? Her puslu dönemde, yargıya yuvalanmış bir ucubenin ağzını açması, nifak saçması nereye kadar olağan karşılanacaktır?” dedi.

‘128 milyar doları bırakın 104 emekli amiralin bildirisinin hesabını verin’

Muhalefete “128 milyar dolar nerede?” sorusu üzerinden yüklenen Bahçeli, şunları ifade etti:

“Hazine ve Maliye Bakanı ‘kaybolan para yok’ diyor, Merkez Bankası Başkanı aynı şeyi söylüyor, üstelik somut ve rasyonel veriler de bu ifadeleri doğruluyor. Ne var ki CHP-İP-HDP ağız birliği etmişçesine 128 milyar doların akıbetini sorguluyor. Bre utanmazlar, 128 milyar doları bırakın da 104 emekli amiralin 4 Nisan bildirisinin hesabını verin. Çünkü alayınız işin içindesiniz. Aradığınız para devletin kasasında, peki siz neredesiniz? “

Kaynak: AA