Bakan Albayrak’ın istifa muamması…

Hazine ve Maliye Bakanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından “sağlık sorunları” nedeniyle bakanlık görevinden istifa ettiği duyuruldu. 

Ancak Bakan Albayrak’ın twitter hesabına ise ulaşılamadığı görüldü. Daha önce emailleri ifşa edilen Albayrak’ın hesabının yine siber saldırıya uğramış olduğu da sosyal medyada tartışıldı. İstifa ile ilgili herhangi resmi bir açıklama yapılmadı.

Bazı iddialara göre Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın kendisi bilgisi dışında görevden alınması ve yerine eski bakan Naci Ağbal’ın getirilmesi gösterildi. Ancak, Berat Albayrak son günlerde Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç tarafından da eleştirilmişti. Arınç, ekonomik krizin inkar edilerek çözülmeyeceği yönünde eleştiri yapmıştı.

AKP’li Bostancı iddiaları yalanlamadı

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, istifa ile ilgili olarak “Konu Cumhurbaşkanımızın taktirindedir” mesajını verdi.

Dövizin önlenemeyen yükselişi nedeniyle Berat Albayrak, muhalefet partilerinin hedefindeydi. Ekonomik ve siyasi kriz tam da doların 8.5 TL, Avro’nun 10 TL’ye dayandığı döneme denk geldi.

Gözler pazartesi gününe çevrildi

Hafta sonu hem ABD seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikili ilişki geliştirmiş olduğu Tramp’ın seçimi kaybetmesi, Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın görevden alınması hem de damat bakan Albayrak’ın istifası para piyasalarını da etkileyeceği tahmin ediliyor.

Soylu da istifa etmiş ancak kabul edilmemişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da coronavirus nedeniyle uygulanacak sokağa çıkma yasağını sadece 2 saat öncesinden paylaştığı için halk panik olmuş ve marketlere akın etmişti. Pandemi nedeniyle haftalarca uygulanan sosyal mesafe bir anda ortadan kalmış ve hedef haline gelen Soylu da istifa ettiğini duyurmuştu. Ancak Soylu’nun istifa haberi dolaşımdayken Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Soylu’nun istifasının kabul edilmediği duyurulmuştu.

Albayrak’a ait olduğu bildirilen instagram hesabından bu açıklama yayımlandı. Ancak Resmi bir açıklama yapılmadı.

Hükümete yakın medya sessiz kaldı

Hükümete yakın medya organları istifa iddialarına sessiz kaldığı gözlendi. Yenişafak gazetesi ise kullandığı haberi yayından kaldırdı. Sosyal medyada istifa tartışması sürerken bütün televizyon kanalları ana haber bültenini sonuyordu, ancak konuya değinmedi.

CHP’li belediyeler ve bombalanan Şengal (Sincar)…

Medya ağırlıklı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir depreminde CHP’li belediyeleri sorumlu tutan konuşmasını öne çıkardı. Aynı şekilde Türk SİHA’ların Irak’ın Şengal (Sincar) bölgesinin bombalanması konusunu işledi. Medyanın yoğun işlediği bir diğer konu ise ABD seçimleri oldu.

Akşener ve İYİ Parti’nin hedefindeydi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İYİ Parti’nin hedefindeydi. Genel Başkan Meral Akşener uzun zamandır Albayrak’ı eleştiriyor ve her hafta konuşmasının ana gündemlerinden biri olarak işliyordu. Zaman zaman da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek Albayrak’ı görevden alması gerektiğini aksi takdirde ekonominin düzelemeyeceğini söylüyordu.

Siyasi analistler ve kamuoyu yoklamaları Cumhur İttifakı’nın iki partisi AKP ve MHP’nin oylarının düştüğünü gösteriyordu. İktidarı kaybetmek istemeyen Erdoğan’ın zorunlu olarak İYİ Parti ile yakınlaşmak isteyebileceğini belirten siyasi gözlemciler, Albayrak’ın “görevden alınarak” değil de “sağlık sorunu” nedeniyle istifasının sağlanarak İYİ Parti’nin Millet İttifakı’ndan Cumhur İttifakı’na giden yolun üzerindeki “psikolojik engeli” kaldırıldığını kaydediyorlar.

‘Ya damadı seçin, ya milleti’

İstifa tartışmalarından sonra Meral Akşener, sosyal medya hesabından daha önce yaptığı konuşmayı yeniden yayımladı.

Kaldı ki parti kurmayları bir kaç bakanlık ve parlamenter sisteme dönüş sözü üzerine AKP ile işbirliği yapılabileceğinin sinyalini vermişti. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in son TBMM Grup konuşmasında “Ya damadı seçin, ya milleti” demişti. Mesajı alan Erdoğan, böylece damadı “gözden çıkarmış” oldu. Millet İttifakı’nın önemli bileşeni İyi Parti’ye yeşil ışık yakmış oldu.

İkinci ve üçüncü bakan istifası…

Ankara’da konuşulan bir başka konu kontrolden çıkmak üzere olan coronavirus ve bilim kurulu ile hükümet kararları arasında kalan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da istifa edeceği… Benzer şekilde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da uzun zamandır Saray’da uygulamaya konulan politikalardan rahatsızdı. Selçuk ile Koca’nın istifa edeceği öne sürülüyor. Böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kabine revizyonunun zemini açılmış olacak.