Bakan Çataklı’dan ‘sınır ihlali’ açıklaması: Görüntüler gerçeği yansıtmamaktadır

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Taliban’dan kaçan binlerce Afgan’ın sınırlardan Türkiye’ye geldiği iddiasına yönelik görüntülerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Fotoğraf: AA

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan’daki gelişmeler sonucu Afgan uyruklu kişilerin İran üzerinden kontrolsüz biçimde ve geniş kitleler halinde Türkiye’ye giriş yaptığı yorumlarıyla çekim yerleri ve tarihlerine ilişkin herhangi bir bilgi verilmeyen çeşitli videoların dolaşıma sokulduğunu belirtti.

‘Videonun bir kısmı İran-Afganistan sınırından’

Söz konusu videoların bir kısmının İran içlerinden, bir kısmının İran-Afganistan sınırından, bir kısmının da Afganistan-Tacikistan sınırından olduğunun görüldüğünü savunan Çataklı, bu videolarla, sınır güvenliğinin olmadığına ve düzensiz göçmenlerin Türkiye içerisinde istedikleri şekilde dolaşabildiklerine dair kamuoyunda algı oluşturulmaya çalışıldığını öne sürdü.

‘Van-İran sınırına 500 güvenlik korucusu sevk edilmektedir’

Sınır hattı gerisinde gerekli güvenlik tedbirlerinin artırılması amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Van’a 35 özel harekat timi görevlendirildiğini belirten Çataklı, şunları kaydetti:

“İhtiyaç duyulan illere göç idaremizce personel takviyesi yapılmıştır. Van-İran sınırında devam eden sınır fiziki güvenlik tedbirlerinin güvenliğinin tesisi ile terör ve düzensiz göçle mücadele amacıyla Van Valiliğince 500 güvenlik korucusu sınır hattına sevk edilmektedir. Jandarma ve emniyet personeli tarafından sınır hattı gerisindeki devriye faaliyetlerine ağırlık verilecek ve bu amaçla İHA’lar başta olmak üzere havadan keşif/gözetleme çalışmaları da sürdürülmektedir.”

‘Geri gönderme merkezleri sayısı 16 bine yükseltildi’

2015’te bin 740 olan geri gönderme merkezi kapasitesinin, yeni geri gönderme merkezlerinin açılması ile 16 bine yükseltildiğini belirten Çataklı, bununla birlikte 6 ilde geri gönderme merkezi yapımının tamamlanmak üzere olduğunu, bunların yıl içinde hizmete sunulacağını açıkladı.

“Düzensiz göçle” mücadelelerinin aralıksız sürdüğünü belirten Çataklı, şunları ifade etti: “Sınırlarımızda yakalamalar da olmaktadır. Nitekim 2016 yılında 174 bin 466, 2017 yılında 175 bin 752, 2018 yılında 268 bin 3, 2019 yılında 454 bin 662, 2020 yılında 122 bin 302 ve 2021 yılında 62 bin 687 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Ancak son dönemde Afganistan’da yaşanan gelişmeler üzerinden düzensiz göçmenlerin kalabalık gruplar halinde kontrolsüz biçimde sınırlarımızdan girdiği iddiasına yönelik görüntüler ülkemiz sınırlarından olmayıp gerçeği yansıtmamaktadır. Birtakım çevrelerce kasıtlı olarak provokasyon içerikli videolar yoluyla kamuoyunda oluşturulmak istenen algının aksine bütün birimlerimiz tarafından düzensiz göçün önlenmesi amacıyla tüm imkan ve kabiliyetler kullanılmak suretiyle gerekli tedbirler en üst düzeyde alınmaktadır.”

Gazeteci Ruşen Takva, sosyal medya hesabı Twitterda yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Afganistan’da, Taliban’ın güç kazanması sonrası on binlerce Afgan uyruklu mülteci ülkelerini terk etmeye başladı. Ülkelerinden yola çıkan mülteci kafileleri, gruplar halinde İran üzerinden Türkiye’ye girmeye başladı.”

Kaynak: AA