Bakan Dönmez: Oruç Reis Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldığını paylaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından Oruç Reis Gemisine ilişkin paylaşımda bulundu. Dönmez, geminin fotoğraflarıyla birlikte yaptığı paylaşımda, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bakım çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Dönmez, “Gemimiz, Akdeniz’in röntgenini çekmek için demir aldı. Araştırmaya, kazmaya ve haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Varsa, mutlaka bulacağız.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Akdeniz’de Demre-1 lokasyonunda 10 Ağustos’ta sismik arama ve araştırma faaliyetine başladığını bildirdiği Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Türkiye’deki limana dönmesine ilişkin 14 Eylül’de açıklama yapmıştı. Açıklamada, şu ifadeler yer almıştı:

“Oruç Reis, çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir. Aylık periyotlarla ikmal ve bakım için geminin limana dönmesi, her zaman gerçekleştirdiği rutin faaliyetidir. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir.”