Bakan Elvan: Liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına devam edilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir tavizin kesinlikle söz konusu olmayacağını belirterek, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına devam edileceğini belirtti. 

Elvan, reform paketlerinde yer alan eylemlerin yapısal temellerini daha da güçlendireceğini belirterek, “Olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, makroekonomik istikrarın ön koşullarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğunu bildirdi. Bu alanlarda istikrar olmaksızın, güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmanın mümkün olmayacağını savunan Elvan, şu değerlendirmede bulundu:

“Uygulamakta olduğumuz ‘enflasyonda düşüşü önceliklendiren’ makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir. Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz.”

‘Taviz kesinlikle söz konusu olmayacak’

Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsediklerini belirten Elvan, “Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir. Reform paketimizde yer alan eylemler de yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır.” dedi.

Yeni1Mecra