Bakan Gül konuştu, Ahmet Altan’ın avukatı tahliye için dilekçe verdi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “cezavinde virüsten ölenler var” açıklaması üzerine gazeteci yazar Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, 70 yaşındaki yazar için Yargıtay’a başvurdu ve tahliyesini istedi.

Gazeteci yazar Ahmet Altan 1290 gündür tutuklu bulunuyor.

Tutuklu gazeteci ve yazar Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, Yargıtay’a başvurarak yaşamsal tehdit nedeniyle 70 yaşındaki müvekkilinin acilen ve tedbiren tahliyesini talep etti. Av. Çalıkuşu, tahliye dilekçesinde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Adalet hizmetlerinde yeni tip koronavirüse karşı alınacak tedbirlerle ilgili 13 Nisan 2020 tarihinde beşincisi gerçekleştirilen koordinasyon toplantısındaki konuşmasına dikkat çekti.

Bakan Gül’ün cezaevlerinde koronavirüs nedeniyle ölümler olduğunu ve 79 cezaevi görevlisinde de virüs bulunduğunu söylediğine dikkat çeken Av. Çalıkuşu, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne dilekçe gönderen avukat Çalıkuşu, virüs salgınının ciddi yaşamsal tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

İleri yaşta olanlar yaşamsal risk altında

Dilekçesinde yeni tip koronavirüsün ileri yaşta olanlar için daha fazla yaşamsal risk taşıdığına dikkat çeken Çalıkuşu, “Yaşam hakkı en temel Anayasal haktır ve devlet tarafından koruma altında olduğu kabul edilir. Müvekkilimin hukuksal zor ile yasa maddeleri yok sayılarak cezaevinde tutulduğu gerçeği bir yanda ciddi sağlık risk ve tehdidi diğer yandadır” dedi.

Av. Figen Çalıkuşu

Av. Çalıkuşu, dilekçede “Defalarca verdiğim tahliye dilekçelerinin tümünü tekrar ediyorum. Ancak bu kez yaşamsal ciddi tehdit olan korona pandemisi karşısında acilen tedbiren tahliye kararı verilmesini talep ediyorum” dedi. Av. Çalıkuşu, “Korana ciddi bir yaşamsal tehdittir. Korona ileri yaşta olanlar için daha fazla yaşamsal risk taşımaktadır. Ahmet Altan 2 Mart 1950 doğumludur. 70 yaşını doldurmuştur” dedi ve “Ahmet Altan hangi sebeple tutukludur?” diye sordu. Av. Figen Çalıkuşu dilekçesinde şunları dile getirdi:

Asgari ceza 30 ay, Altan 43 aydır tutuklu

“Terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil değildir, talimat almamıştır, örgüt üyesi değildir, örgüt ile birlikte hareketi yoktur. Ama terör örgütüne yardım etmiştir. Ahmet Altan terör örgütüne nasıl yardım etmiştir? Yazı yazarak. Terör örgütüne yardım etmek suçunun asgari cezası nedir? 30 aydır. Bu cezanın infazı nedir? 10.5 aydır. Ahmet Altan’a yazdığı 3 yazı ile yardım ettiği kabulünden hareket ile tam 10 yıl 6 ay ceza verilmiştir. Tahliye edilmiş ise de hukuka aykırı bir skandal ile tekrar tutuklanmıştır. Ahmet Altan 10 Eylül 2016 tarihinden beri tutukludur. (13.04.2020 itibarıyla) 1.290 gündür tutukludur.”

Örgüt üyeliğinden ceza alıp tahliye olanlar var

Yaşam hakkının en temel Anayasal hak olduğunu ve devlet tarafından koruma altında olduğuna dikkat çeken Av. Figen Çalıkuşu, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

“Müvekkilimin hukuksal zor ile yasa maddeleri yok sayılarak cezaevinde tutulduğu gerçeği bir yanda ciddi sağlık risk ve tehdidi diğer yandadır. Eşitlik de bir başka anayasal haktır. Örgüt üyeliğinden ceza alıp tahliye olanlar vardır.”

Av. Çalıkuşu “koşulsuz” ya da “koşulu bir şekilde” yaşamsal tehdit karşısında Altan’ın acilen tahliyesini talep etti.