Bakan Gül: Şiddeti önlemede 6284 Kanunu önemli

HABER MERKEZİ – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili adli sürecin titizlikle takip edildiğini belirtti. Gül, kadınları şiddetten korumak amacıyla çıkarılan 6284 Sayılı Şiddetin Önlenmesi Kanunun önemli olduğunu belirterek, “Kadınlara verilen hakların daha da genişletilmesi bizim ortak perspektifimizdir.” dedi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çağlayan Adalet Sarayında düzenlenen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Gül, Ceren Özdemir cinayeti hatırlatılarak, “Açık cezaevleri konusunda bir düzenleme olacak mı?” sorusuna; “Cani açık cezaevinde infazını yaparken 1 Aralık itibarıyla cezaevinden firar ettiği anlaşılıyor ve Ordu Cumhuriyet Başsavcılığımızca hemen bir yakalama kararı çıkartılıyor. Polisler yakalamaya çalışırken bu esnada bu menfur cinayet işleniyor. Tekrar Ceren kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu arada da cani, 2 polisimizi yaralıyor.” dedi.

‘Açık cezaevi koşulları bugün belirlenmeli’

Başsavcılığın tüm yönleriyle konuyu soruşturmak için çalışma başlattığını belirten Gül, “Adli yönden tüm süreç büyük bir titizlikle takip edilmektedir. Tutuklamaya sevk edilmiştir, mahkemece tutuklanmıştır.” diye konuştu. Gül, zanlının firarıyla ilgili herhangi farklı bir ihmal ya da mevzuata aykırılık söz konusu mu diye idari ve adli yönden soruşturulduğunu söyledi. Gül, açık cezaevi koşullarının bugün belirlenmiş bir durum olmadığını belirterek, “Türkiye’de uzun zamandır uygulanan bir sistem var, ama bu sistemle ilgili uygulamalarda yaşanan bu hadiselerle de tekrar gözden geçirme, daha iyileştirme, bu konuda ne gibi bir düzenleme olacak, hem idari hem yasal olarak neler yapılabilir bu konu elbette çalışılacaktır.” dedi.

‘Şiddeti önlemede 6284 önemli bir kanun’

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine (ŞÖNİM) avukat konulmasını da değerlendiren Gül, şunları kaydetti: “Şiddeti önlemede 6284, önemli bir kanun ve bu konuda kadınlara verilen hakların daha da genişletilmesi bizim ortak perspektifimizdir. Yani hiçbir haktan geriye gidilemez. Bu konuda hangi adım atılması gerekiyorsa bu adımın daha da genişleyerek atılması gerektiğine inanıyoruz. O konuda yaklaşımımız da bu yöndedir.”

Gül, Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile ŞÖNİM’lere avukat ihtiyacı hakkında bir protokol üzerine çalıştıklarını belirterek, “Yani kadın bir olayla ilgili geldiğinde yargısal, idari süreçte her zaman yanında olacak bir avukatı, devlet olarak bu anlamda avukatın desteğini vereceğiz” dedi.