Bakan Gül’e ‘Hasta mahpus Yılmaz Altınok neden tahliye edilmiyor?’ sorusu

HDP Adana milletvekilleri Adalet Bakanı Gül’e Fransa vatandaşı ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok’un neden tahliye edilmediğini sordu.

Milletvekilleri ayrıca hasta mahpusların tahliye edilmelerine yönelik bir çalışma yapılıp yapılmayacağını da sordu.

Tülay Hatimoğulları

HDP Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları Oruç ve Kemal Peköz, Yılmaz Altınok ve hasta mahpuslar ile ilgili Meclis’e soru önergesi verdi. Önergenin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanması istendi.

Önergede, Yılmaz Altınok’un 14 Nisan 2020 tarihinde Afyonkarahisar’da sosyal medya paylaşımları sebebiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandığı belirtildi. Fransa vatandaşı olan Altınok’un 2003 yılından itibaren şizofreni, atipik psikoz, duygulanım ve mizaç bozukluğu gibi hastalıkları bulunduğunun belirtildiği önergede, bu hastalıkları nedeniyle yüzde 80 çalışma kaybı yaşadığı belirtildi.

Tahliye başvurusu reddedildi

Avukat Özgür Yakut’un Afyon Devlet Hastanesi’nden müvekkili Altınok için aldığı sağlık durumunun elverişsizliğini gösterir raporları ile birlikte tahliye başvurusunda bulunduğunun kaydedildiği önergede, ancak başvurunun “cezai ehliyeti var” denilerek reddedildiği belirtildi. Avukat Yakut’un, verilen karara itiraz etmek üzere Afyonkarahisar Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurduğu ifade edildi. Önergede, şu soruların yanıtlanması istendi:

Kemal Peköz
 1. Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok neden tahliye edilmemektedir?
 2. Ağır hasta mahpus Yılmaz Altınok’un tahliye edilmesi için bir girişiminiz olacak mı?
 3. Altınok’un sağlık hakkının ihlaline ilişkin kurum idaresi hakkında soruşturma başlatacak mısınız?
 4. Salgınla birlikte sağlık hizmetleri üstündeki yükün artmasıyla birlikte hasta mahpusların hastane sevklerinde yaşanan aksaklıkları engellemeye yönelik bir planlama yapacak mısınız?
 5. Sağlık sorunları olduğu halde tedavi süreçlerinden mahrum kalan hasta mahpusların gerekli sağlık hizmetinden faydalanmaları için hangi önlemler alınmaktadır? Alınan önlemlerin sağlık hakkı çerçevesinde hasta mahpusların tedavilerini sağlamama gerekçesi nedir?
 6. Tek başını hayatını idame ettiremeyen mahpusların cezalarının infazını tamamlamalarında öngörülen kamu yararı ve hukuki fayda nedir?
 7. Ceza İnfaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü bulunan kaç hasta mahpus bulunmaktadır?
 8. Ceza İnfaz kurumlarında bulunan hasta mahpusların illere ve kaldıkları cezaevlerine göre dağılımı ne şekildedir?
 9. Hâlihazırda cezaevlerinde bulunan hasta mahpusların hastalık türleri ve hastalıklarının geldiği aşama ne şekildedir? Kaç ağır hasta mahpus bulunmaktadır?
 10. Son 10 yıl içerisinde tahliye ve tedavi edilmediği gerekçesiyle yaşamını yitiren hasta mahpus sayısı nedir?
 11. Türkiye cezaevlerinde ağır hasta ve cezaevinde tedavisi imkânsız olan hasta mahpusların tahliye edilmelerine yönelik bir çalışma yapacak mısınız?