Bakan Güle’e, kanser hastası 76 yaşındaki Akıncı için çağrı

HDP Milletvekili Gülüm, 76 yaşındaki kanser hastası Eyvaz Akıncı’nın hapishanede kalmasının hayati risk taşıdığını belirtti.

Gülüm, Bakan Gül’e, “Eyvaz Akıncı’nın hastalığının ulaştığı kritik aşama ve ileri yaşı düşünüldüğünde hapishanede tutularak niçin yaşam hakkı riske atılmaktadır?” diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Metris cezaevinde tutuklu bulunan 76 yaşındaki kanser hastası Eyvaz Akıncı’nın durumunu Meclis gündemine taşıdı. Gülüm, Akıncı’ya ilişkin verdiği soru önergesinin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istedi.

‘Tedavi gördüğü hastaneden hapishaneye götürüldü’

Önergenin gerekçesinde, Akıncı’nın 4 aydır akciğer kanseri ile mücadele ettiğine vurgu yapılarak, 22 Mart’ta tedavi gördüğü hastaneden dönerken hakkında kesinleşen cezanın infazı gerekçesiyle Metris Hapishanesi’ne götürüldüğü belirtildi.

‘Hapishanede kalması hayati risk taşımaktadır’

Akıncı’nın siyasi bir mahpus olmasına rağmen sıkça yeri değiştirilerek adli koğuşlarda tutulduğuna dikkat çekilen önergede, şunları kaydedildi:

“Yemek yiyemediği için mama ile beslenen Eyvaz Akıncı’nın akciğer kanseri olmasının yanı sıra kalbinde stent takılıdır ve yüksek tansiyon, kolesterol, mide, bronşit, astım, KOAH gibi hastalıkları da mevcuttur. Radyoterapi tedavisi gördüğü için bağışıklık sistemi zayıflamıştır. Aile bireyleri tarafından evde bakımı yapıldığı sırada hijyen ve beslenme koşullarına oldukça özen gösterilirken şuan pandemi koşullarında hapishanede kalması bu yaştaki bir hasta mahpus için hayati risk taşımaktadır.”

‘Akıncı derhal serbest bırakılmalı’

Çok kritik aşamada olan Akıncı’nın hapishaneye götürüldüğü günden bu yana ilaçlara erişemediğine, radyoterapi tedavisinin aksatıldığına vurgu yapılan önergede, “Bu sebepler ağır hasta mahpus Eyvaz Akıncı’nın yaşamı için kesin bir tehlike teşkil etmektedir. Dolayısıyla 5275 sayılı yasanın 16/2 maddesi uyarınca Eyvaz Akıncı’nın derhal infazının geri bırakılarak serbest bırakılması ve yarım kalan tedavisine devam etmesi gerekmektedir.” denildi. Önergede, şu soruların yanıtlanması istendi:

  • Kanser hastası olan ve sağlık durumu giderek kötüleşen 76 yaşındaki Eyvaz Akıncı’nın bir an evvel salıverilmesi için Bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?
  • Pandemi gerekçe gösterilerek ayrımcı infaz yasasıyla birçok adli tutuklu ve hükümlü salıverilmişken 76 yaşındaki hasta bir insanın hapishanede tutulmasının sebebi nedir?
  • Eyvaz Akıncı’nın hastalığının ulaştığı kritik aşama ve ileri yaşı düşünüldüğünde hapishanede tutularak niçin yaşam hakkı riske atılmaktadır?
  • Eyvaz Akıncı’nın siyasi bir mahpus olmasına rağmen adli koğuşta tutulmasının ve koğuşunun defalarca değiştirilmesinin gerekçesi nedir? Pandemi koşullarında risk grubundaki ağır hasta bir mahpusun neden sıkça koğuşu değiştirilmektedir?
  • Eyvaz Akıncı’nın radyoterapi, kemoterapi ve yeterli tıbbi bakıma erişimi sağlanmakta mıdır? 
  • Türkiye’deki hapishanelerde toplam kaç kanser hastası mahpus bulunmaktadır? Bu mahpusların tedaviye erişimleri sağlanmış mıdır? Kanser hastası mahpusların infazlarının durdurulması ve salıverilmelerine ilişkin bir girişiminiz olacak mıdır?

Yeni1Mecra