Bakan Koca: Diyarbakır’da durum önemli ölçüde kontrol altında!

Sağlık Bakanı Koca, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için Diyarbakır’da bulunduklarını kaydetti.

Koca, Diyarbakır’da Covid-19 vakalarında 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını belirterek, durumun önemli ölçüde kontrol altına alınmış olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaretinin ardından açıklama yaptı Fotoğraf: AA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret eden Koca, kentteki Covid-19 salgını ve sağlık yatırımlarına ilişkin bilgi aldı. Koca, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyarete Vali Karaloğlu ile görüşerek ve durum değerlendirmesi yaparak başladıklarını söyledi.

Koronavirüs salgınının Diyarbakır’daki seyri ve ildeki sağlık yatırımlarının en önemli iki gündem maddeleri olduğunu aktaran Koca, sağlık hizmetlerinin seyri, ihtiyaçları ve çözüm talepleri konusu hakkında bilgi edinme ve istişare fırsatı bulduklarını belirtti.

Diyarbakır’ın tarımıyla, ticaretiyle, dinamik nüfusuyla büyüyen ve gelişen bir il olduğunu anlatan Koca, buna paralel olarak sağlık alanındaki ihtiyaçlarının arttığını, koronavirüs salgınıyla bunun daha da büyüdüğünü gördüklerini ve adımlarını buna göre atacaklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Fotoğraf: AA

‘Sağlık tesisleri için akşam önemli açıklamalarımız olacak’

Vali Karaloğlu ile Diyarbakır’ın ihtiyaç duyduğu ve projeye alınması düşünülen sağlık tesisleri hakkında detaylı değerlendirmeleri de yaptıklarını söyleyen Koca, “Gün içinde incelemelerimizi tamamladıktan sonra akşam bu konuda önemli açıklamalarımız olacak.” dedi.

‘Diyarbakır mercek altına aldığımız illerden oldu’

Salgında birinci dalganın ikinci pikini yaşadıklarını ifade eden Koca, ülke genelinde vaka sayılarının artışa geçtiğini söyledi. Ancak bu artışın homojen bir artış olarak görülmediğini belirten Koca, şunları kaydetti:

“Bazı illerimizde vaka sayıları sabit kalıp veya düşerken daha önce salgının kontrol altında olduğu bazı illerimizde ise istemediğimiz bazı tablolara tanık oluyoruz. Diyarbakır bu anlamda Sağlık Bakanlığı olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Son dönemde yüksek vaka artışlarını gördüğümüz illerden biri haline geldi. Geçtiğimiz haftalarda bölge hastanelerimizdeki yoğunluk sizlerin de malumu. Yalnızca Diyarbakır’da değil genel olarak Güneydoğu Anadolu illerimizde sıkıntılı günlerden geçtik.”

‘Diyarbakır’da durum önemli ölçüde kontrol altına alındı’

Diyarbakır’da 3 hafta öncesine kadar ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını ifade eden Koca, “Bu dönemde yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bugün durum önemli ölçüde kontrol altına alınmış oldu. Diyarbakır’daki mevcut 200 filyasyon ekibimizi hızla 385’e çıkardık.” dedi.

‘Vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumda’

“Temasları ne kadar erken izole edebilirsek salgın kontrolünde o kadar başarılı oluruz.” Diyen Koca, Türkiye’nin dünyada filyasyonu, yani temaslı takibini en iyi yapan ülkelerden biri olduğunu savundu. Koca, “Bu gücümüzü Diyarbakır’da yoğun şekilde sahaya sürdük. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 3 hafta öncesine göre vaka oranımız yüzde 49 oranında düşmüş durumdadır.” dedi.

Tedbirlere uyma çağrısı

Koca, önemli bir konunun da hastaların ortalama yaşındaki yükseliş olduğunu belirterek, “Ne yazık ki ağır hastalarımızın ve vefatların da artışına sebep oluyor. Unutulan tedbirler hepimize acılar yaşatıyor. Temizlik, maske mesafeden taviz veren her ilimizden bu tabloları görüyoruz. Bu anlamda Diyarbakır başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşehrilerimi bir kez daha tedbirlere sıkı sıkı sarılmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

İl değerlendirme toplantısı gerçekleştirilecek 

Koca, bölgedeki durumu yerinde görmek, acil müdahale gerektiren konulara çözüm üretmek için Diyarbakır’da bulunduklarını kaydetti. İl sağlık müdürü, başhekim ve saha koordinatörünün katılımıyla il değerlendirme toplantısını gerçekleştireceklerini bildiren Koca, bu anlamda alınacak yeni tedbirleri de istişare edeceklerini vurguladı.

5 ilin il sağlık müdürleri ile bölge toplantıları yapılacak

Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak il sağlık müdürleri, başhekimler ve saha koordinatörlerinin katılımıyla öğleden sonra bölge toplantılarını yapacaklarını ifade eden Koca, 6 ildeki güncel durumu, ihtiyaçları, sağlık alt yapısını detaylarıyla değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA