Bakan Koca: Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm ülkede yeniden tırmanışa geçtiğini belirtti.

Bilim Kurulu’nun İstanbul’da toplanacağını söyleyen Koca, İstanbul’daki vaka artışına ilişkin “İstanbulluları kurallara, gerekirse fedakarlıkta bulunarak uymaya” davet etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bursa’da açıklamalarda bulundu

Bursa ve çevre illerdeki Kovid-19 salgın durumuyla ilgili toplantılar yapmak üzere kente gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Heykel semtindeki tarihi Valilik Binası’nda Vali Yakup Canbolat’ı ziyaret etti. Koca, ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Koca, Bursa’da bulunmasının birçok sebebi olduğunu bunlardan en önemlisinin Kovid-19’a karşı yürüttükleri mücadeleye Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova ve Çanakkale sakinlerinden, şimdiye kadar olduğundan daha büyük bir destek talebinde bulunmak olduğunu söyledi.

‘Tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok’

Sağlık çalışanlarının hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı, halkın da tedbirlere uymak için göstermesini beklediklerini belirten Koca, “Salgınla mücadelede şu an tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Biliyoruz ki böyle bir mücadele, sadece hasta tedavi ederek kazanılmaz, yayılmayı önleyerek kazanılır. Bu ise ancak ve ancak tedbirlere uymakla mümkündür. Şehir şehir dolaşıp çağrılarımızı tekrarlıyoruz.” dedi.

Koca, çalışma toplantıları düzenledikleri her yerde salgına karşı verilen mücadelede gelinen noktayı, hastanelerin durumunu, alınacak ek tedbirleri ve sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını değerlendirdiklerini aktardı. 

‘Bursa Kovid-19’a karşı verdiğimiz savaşın merkezlerinden biridir’

Bursa’daki çalışmalarına, Vali Yakup Canbolat ile durum değerlendirmesi yaparak başladıklarını ifade eden Koca, “3 milyonu aşkın nüfusuyla Bursa, Kovid-19’a karşı verdiğimiz savaşın merkezlerinden biridir. Sosyal hareketliliği ve diğer şehirlerle yoğun ilişkileri önemini daha artırıyor. Burada kazanacağımız başarı, Bursa ile sınırlı kalmayacak, tüm ülkeyi olumlu yönde etkileyecektir.” dedi.

Koca, açıklamasının ardından Bursa Şehir Hastanesini ziyaret edeceğini daha sonra Bursa’dan başlayarak Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova İl Sağlık Müdürleri, hastane başhekimleri, sahada görevli koordinatörlerle il bazında ayrı ayrı toplantı yapacaklarını söyledi. Koca, toplantılar tamamladıktan sonra söz konusu illerin sakinlerine yönelik açıklamalarının olacağını duyurdu.

‘Salgın tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır’

Ülkenin bir noktasındaki riskin aslında yurdun her noktasını ilgilendirdiğini bilen ve son durumu öğrenmek isteyen vatandaşlar için de gerekli bilgileri paylaşacaklarını anlatan Koca, şunları kaydetti:

“Koronavirüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır. Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır. Salgın bize şunu öğretti ki virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda insanımızın hasta olması değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır. Bu nedenle salgına karşı verilen mücadele bütün hayatı koruma mücadelesidir. Sayın Vali ile görüşmemde ifade ettiğim gibi Bursa halkından salgınla mücadeleyi hayatı koruma mücadelesi olarak görmesini rica ediyorum.”

Bilim Kurulu, İstanbul’da toplanacak

Koca, Bursa’dan 83 milyonun kalbi İstanbul’a da seslenmek istediğini belirtti. İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığına değinen Koca, şunları kaydetti:

“İstanbulluları kurallara, gerekirse fedakarlıkta bulunarak uymaya davet ediyorum. Hafta sonundan başlayarak 5 gün İstanbul’da çalışma arkadaşlarımla olacağım. İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü ile görüşmeler yapmayı planlıyorum. Bilim Kurulu toplantısını da İstanbul’da gerçekleştireceğiz.“

Koca, tedbirlere uyma çağrısını yineledi.

AA – BURSA