Bakan Koca’dan, aşıyla ilgili ‘aracı firma’ iddialarına açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının “aracı firma” ile alındığına yönelik haberlerin “asılsız iftira” olduğunu belirterek, “Tüm aşı üreticileri ile devlet olarak bizzat aracısız görüştük” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Twitterdan, Kovid-19 aşılarının aracı firma vasıtasıyla alındığına yönelik haberlere ilişkin açıklama yaptı. Koca, “Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız üretici firmadır” başlıklı açıklamasında, basında yer alan haberler üzerine konuyla ilgili açıklama yapma ihtiyacı doğduğunu belirtti.

‘Asılsız iftira’

Merak edilen her bilgiyi şeffaflık ve açıklıkla izah ettiklerini savunan Koca, aşı konusunda görüşmelerin doğrudan üretici firmalarla yürütüldüğünü daha önce de söylediğini aktardı. Koca, “aracı firma” iddiasının bir muhabirin çektiği fotoğrafta bulunan “Keymen İlaç A.Ş.” yazısına atıfta bulunularak sürdürüldüğünü belirterek, söz konusu iddiaları “asılsız iftira” olarak niteledi.

‘Sinovac firmasının tek yetkili distribütörü Keymen ilaç’

Koca, şu ifadeleri kullandı: “Biontech ve Oxford aşısı dahil olmak üzere tüm aşı üreticileri ile devlet olarak bizzat aracısız görüştük. Devletimiz adına Devlet Malzeme Ofisimiz, Sinovac firması ile görüşmüş ve Türkiye’deki temsilcileri olan Keymen İlaç A.Ş. ile de lojistik süreci takip etmiştir. Sinovac firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Keymen İlaç A.Ş. firmasıdır. Üstelik 7 yıldır bu durum böyledir.”

‘Yetki temsil ve lojistik ile sınırlıdır’

Görüşmelerin doğrudan üretici şirketlerle yapıldığını ifade eden Koca, “Anlaşmanın idari ve mali tüm koşulları distribütörden bağımsız olarak ana üretici ile yapılan görüşmelerde belirlenmiştir. Distribütörün yetki ve sorumluluğu Sinovac’ı temsil ve lojistik ile sınırlıdır. Bu anlaştığımız ve görüşmelerin devam ettiği tüm aşılar için böyledir.” dedi.

‘Kimseden özür dilemesini beklemiyorum’

Bakan Koca, söz konusu açıklamadan sonra kimseden özür dilemesini ya da mahcup olmasını beklemediklerini belirterek, “Salgına karşı ancak birlikte mücadele edersek başarılı olabiliriz. Somut olmayan zanlarla salgın yönetimini ve aşılama programını gölgeleyecek beyanlarda bulunulmamasını rica ederim. Milletimiz irfan sahibidir. Hakikati görür ve ona sahip çıkar.” ifadelerini kullandı.

Yeni1Mecra