Bakan Koca’ya Romanlar için Covid-19 tedbirleri soruldu

CHP Milletvekili Purçu, Sağlık Bakanı Koca’ya “Romanların yaşadığı yerlerde Covid-19 salgınına yönelik ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz?” diye sordu.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Roman vatandaşların yaşadığı yerlerdeki tedbirlere ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Purçu önergenin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanmasını istedi.

Hiçbir sağlık güvencesi olmayan, yoksullukla mücadele eden dezavantajlı grupların başında Roman vatandaşların geldiğine işaret eden Purçu, Romanların yoğun olarak yaşadığı illerde yaşam alanlarının sağlıksız koşullarda olduğuna dikkat çekti.

‘Tedbir alacak olanaklara sahip değiller’

Roman vatandaşların, yoksulluk, sağlıksız yaşam alanları ve yetersiz kaynaklar nedeniyle salgın karşısında tedbir alacak olanaklara sahip olmadığını belirterek, Roman vatandaşlar için “Evde hayat var değil, evde Açlık var” dedi. Purçu’nun, önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

*Çadır, baraka ve derme çatma yapılarda yaşayan Roman vatandaşların, sağlıksız yaşam koşulları göz önüne alındığında; Romanların yaşadığı yerlerde Covid-19 salgınına yönelik ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz?

*Romanların büyük bir bölümü kâğıt ve çöplerden geri dönüşüm atıkları toplayarak geçimlerini günlük sağlamaktadırlar. Tarama yapılmadığı ve kimin hasta olduğu bilinmediğinden, bu durum virüsün yayılmasını kaçınılmaz kılacaktır. Bu konuya yönelik alacağınız tedbirler var mıdır?

*Bakanlığınız tarafından Romanların yoğun yaşadığı illerde ve mahallelerde bilinçlendirme çalışmaları yapmayı düşünüyor musunuz?

*Bir çok Roman vatandaşımız teknolojik imkanlara sahip değildir. Covid-19 salgını önlemleri çerçevesinde Roman mahallelerine maske, dezenfektan ve eldivenlerin bakanlığınız tarafından dağıtılmasını planlıyor musunuz?

*Roman mahallelerinde risk grubunda olan kronik hastalar ve engelliler için Bakanlığınız kontrol amaçlı çalışma yapmayı planlıyor mu?

*Romanların yoğun olarak yaşadığı illerde ve mahallelerde Covit-19 test taraması yapmayı düşünüyor musunuz?

MA – İZMİR