Bakan Kurum: 53 ilde 12 bin 450 hektarlık ‘riskli alan’ var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 53 ilde 12 bin 450 hektar büyüklüğünde 236 adet alan üzerindeki “yapılaşmadan dolayı”, 5 adet alan ise “zemin yapısından” dolayı “Riskli Alan” ilan ettiklerini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in deprem riski bulunan bölgelere ilişkin sorularına yanıt verdi. Kurum, herhangi bir yapının veya alanın dönüştürülmesi için ya Cumhurbaşkanlığınca “Riskli Alan” olarak kararlaştırılması ya da yapı hakkında “Riskli Yapı” tespiti yapılması gerektiğini kaydetti.

‘195 bin 23 riskli yapı var’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

Kurum, 2012’den bu yana Türkiye genelinde 624 bin 539 adet bağımsız bölümü içeren toplam 195 bin 23 adet yapı için bu yapıların maliklerince “Riskli Yapı” tespiti yaptırıldığını bildirdi.

Murat Kurum, herhangi bir alanın “zemin yapısı” veya “üzerindeki yapılaşma” sebebiyle “Riskli Alan” olarak ilan edilebildiğini hatırlatarak şu bilgileri verdi:

“Bugüne kadar 53 ilimizde yaklaşık 12 bin 450 hektar büyüklüğünde 236 adet alan üzerindeki ‘yapılaşmadan dolayı’, 5 adet alan ise ‘zemin yapısından’ dolayı ‘Riskli Alan’ olarak ilan edilmiştir.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, zemin yapısından dolayı “Riskli Alan” ilan edilen yerlerle ilgili olarak şu detayları verdi:

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, riskli yapı, riskli alan ve dönüşüme ilişkin soru önergesi vermişti.

“Ankara İli, Çankaya İlçesi, Akpınar Mahallesi’nde “Riskli Alan” olarak ilan edilen 1,07 hektar büyüklüğünde alanda, 66 adet bağımsız bölümü içeren 7 adet bina bulunmaktadır. Söz konusu alanda yapılaşma mümkün olmadığından 3,94 hektar büyüklüğünde “Rezerv Yapı Alanı” belirlenmiş olup, bu alanda hak sahipleri ile uzlaşma süreci tamamlandıktan sonra yeni yapıların yapım işine başlanabilecektir.

Trabzon İli, Ortahisar İlçesi, Gürbulak Beldesi, Güzelyalı Mahallesi’nde “Riskli Alan” olarak ilan edilen 9,30 hektar büyüklüğünde alanda, 40 adet bağımsız bölümü içeren 22 adet bina bulunmakta olup, söz konusu alana yönelik afet risklerinin bertaraf edilmesi amacıyla Fore Kazık Projesine Ait Sondajlı Jeolojik Zemin Etüt Raporu hazırlanarak zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır.

Elazığ Maden’deki çalışma bitmemiş

Elazığ İli, Maden İlçesi, Camiikebir Mahallesi’nde “Riskli Alan” olarak kararlaştırılan 24,95 hektar büyüklüğünde alan ile ilgili olarak, yeni yapılacak konut ve işyerlerinin yapılacağı yer ile ilgili iş ve işlemlere Bakanlığımızca (Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü) devam edilmektedir.

Kahramanmaraş İli, Onikişubat İlçesi, Hacı Bayram Veli, Gayberli, Malik Ejder mahallelerinde “Riskli Alan” olarak ilan edilen 29,88 hektar büyüklüğünde alanda (2 ayrı alan), 1025 adet bağımsız bölümü içeren 481 adet bina bulunmakta olup, bu binalardan 473 adedinin yıkım işlemi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alanlarda yer alan parsellerin % 99’unun bedeli ödenerek kamulaştırma işlemleri tamamlanmış, kalan % 1’inde ise kamulaştırma iş ve işlemlerine devam edilmektedir. “Riskli Alan” olarak ilan edilen bu alanların biri 15 Temmuz Millet Bahçesi olarak planlanmış ve yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır.

Artvin İli, Merkez İlçesi, Çayağzı Mahallesi’nde “Riskli Alan” olarak ilan edilen 1,62 hektar büyüklüğündeki alanda 65 adet bağımsız bölümü içeren 40 adet bina bulunmakta olup, söz konusu alanda yapılaşma mümkün olmadığından “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlenen alanda 8 bloktan oluşan yapıların yapım işi tamamlanmıştır.”