Bakan Kurum, İstanbul’da olası depreme karşı toplanma yeri olarak ‘millet bahçeleri’ni gösterdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Türkiye’de acil dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut olduğunu belirterek, “300 bini İstanbul’da olmak üzere 5 yıl içinde bu konutların dönüşümünü sağlayacağız” dedi.

Kurum, depreme hazırlık noktasında millet bahçeleri projelerini önemsediklerini dile getirerek, “İstanbul’da 15 milyon 200 bin metrekarelik alanda millet bahçelerimiz, yaşanacak olası bir depremde İstanbul’umuz için de toplanma vazifesi görecektir.” diye konuştu.

Fotoğraf: AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Depremi’nin 21’inci yılı nedeniyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından düzenlenen “17 Ağustos Anma Etkinlikleri İstanbul Programı”na katıldı. Burada konuşan Kurum, 1999 yılında yaşanan acıların Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu konusunda bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Sene başında yaşanan Elazığ ve Malatya depremlerine değinen Kurum, bu depremlerle dayanışma ve yardımlaşma kültürünün en güzel örneğini tüm Türkiye’ye ve dünyaya gösterdiklerini savundu.

‘Kentsel dönüşüm gerçeğini ortaya koyduk’

Yaşanan tüm depremlerde hem AFAD ile hem de bakanlığın ilgili birimleriyle elbirliği ile ortak bir çalışma ortaya koyduklarını belirten Kurum, gerek AFAD’tan hak sahibi vatandaşlar için gerekse de orada orta hasarlı binaların aynı kapsamda dönüşmesi için kentsel dönüşüm gerçeğini ortaya koyduklarını, projelerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye gayret gösterdiklerini söyledi. 

‘5 yıl içinde bu konutların dönüşümünü sağlayacağız’

Her hafta İstanbul’da olduklarını, 2012 yılından bugüne tüm Türkiye’de 1 milyon 410 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, şunları ifade etti:

“5 yıl içerisinde İstanbul’da hedef koyduk. Dedik ki Türkiye’de acil öncelikli dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konut var. 300 bini İstanbul’da olmak üzere 5 yıl içinde bu konutların dönüşümünü sağlayacağız. 81 ilimizde bu çalışmalarımızı kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Her yıl bu 300 bin konutun yaklaşık yüzde 20’sini bakanlığımız eliyle yapıyoruz. Kalan kısmını belediyelerimizle, vatandaşımızla, özel sektörümüzle birlikte geliştirerek acil öncelikli dediğimiz konutların dönüşümünü sağlamış olacağız.”

‘Millet Bahçelerimizin her biri birer toplanma alanıdır’

Depreme hazırlık noktasında çok önemsedikleri bir başka projenin millet bahçeleri projeleri olduğunu dile getiren Kurum, “81 ilde 81 milyon metrekare hedefiyle yola çıktık. 23’ünün açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirdik. Şu an devam eden 224 tane projemiz var. Millet bahçelerimizin her biri aynı zamanda birer toplanma alanıdır.”

‘Millet bahçelerimiz yaşanacak olası depremde İstanbulumuz için de toplanma vazifesi görecek’

İstanbul’un her ilçesinde en az bir tane millet bahçesi projesi olduğunu söyleyen Kurum, “Olası depremlerde millet bahçelerimizde afete ilişkin alt yapıyı da hazırlamaya gayret gösteriyoruz. İstanbul’da 15 milyon 200 bin metrekarelik alanda millet bahçelerimiz, yaşanacak olası bir depremde İstanbulumuz için de toplanma vazifesi görecektir.” diye konuştu. 

Vatandaşlara ‘evlerinizin risk tespitlerini yaptırın’ çağrısı

Vatandaşlara çağrıda bulunan Kurum, “Bizlere, belediyelerimize müracaat edip evlerinizin risk tespitlerini yaptırın. Devlet millet işbirliği ile deprem dönüşümünü hep birlikte gerçekleştirelim. Bu acıları bir daha yaşamayalım.” dedi.

Kendilerine ulaşan, risk tespiti isteyen tüm vatandaşlara aynı şartlarda yardım elini uzatacaklarını söyleyen Kurum, “Bakanlık olarak ilgili kurumlarımızla birlikte her türlü projeyi gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA