Bakan maden ocağı açılışında doğa savunucularını hedef aldı

Diyadin’de Mollakara Altın Madeni’nin temel atma törenine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğa savunucularını hedef aldı.

Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyü ve Murat Nehri havzasında yer alan bölgede, siyanür kullanılarak işletilecek olan Mollakara Altın Madeninin çalışmaları devam ediyor. Koza Altın İşletmelerine ait “Mollakara Altın ve Gümüş Projesi”nde, idare binalarının temeli Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal’ın katıldığı törenle atıldı.

Madenin ömrü 20 yıla kadar uzatılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, siyanürün kullanımından bahsetmeden 20 ton altının çıkarılacağı iddiasında bulundu. 2022 yılını son çeyreğinde üretime başlanacağını ifade eden Varank, altın ve gümüş miktarını açıklarken “maşallah” demesi dikkat çekti. Varank, “20 ton altın ve 3,5 ton gümüş rezervi bu bölgede tespit edildi. Şimdi yaklaşık 160 milyon dolarlık bir yatırımla bu rezervin çevreye duyarlı bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını TMSF eliyle sağlayacağız. Hesaplamalara göre ilk etapta 6 yıllık ömrü olan bu madende bir yandan da arama çalışmaları devam edecek. Bulunacak yeni rezervlerle işletme ömrünün 15-20 yıla ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Doğa savunucularını hedef aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de “maden hayattır” diyerek madenciliğin doğa düşmanlığı olarak lanse edildiğini söyledi. Doğanın tahribatina karşı çıkan ekolojistleri hedef alan Dönmez, “madenciliği ve çevreyi bir birbirine iki zıt kavrammış gibi göstermeye çalışanların neye hizmet ettiklerini de gayet iyi biliyoruz. Perde arkasında kimlere taşeronluk ettiklerini oluşturdukları algı ve manipülasyonlarla gerçekleri nasıl eğip büktüklerinin farkındayız” diye konuştu.

‘Güzel örnekler var’ iddiası

Dönmez, bazı maden sahalarında şirket çalışanlarının darp edildiği ve araçlara zarar verildiği iddiasında bulunarak KOZA şirketinden çevre rehabilitasyonu adı altında ağaç dikme sözü aldı. Dönmez, “Altın madenciliği yaptığımız yerleri rehabilite ettiğimiz dönemde ağaç dikelim ve faaliyet bittiğinde hiç kimse burayı tanıyamasın. Önümüzde güzel örnekler var. Süratle devrettiğimiz alanları ağaçlandırdığımızda herkesin hayır duasını alacağız” ifadelerini kullandı. 

MA / AĞRI