Bakan Selçuk: Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik kapsamındaki kadın cinayeti değildir

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, kadına yönelik şiddetle ilgili İçişleri Bakanlığının verilerini esas aldıklarını belirterek, “Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik kapsamındaki kadın cinayeti değildir.” dedi.

İsim vermeden bazı STK’ların intiharı kadın cinayeti olarak yansıttığını belirten Selçuk, basın mensuplarına da İçişleri Bakanlığının resmi verilerini esas almaları önerisinde bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk yayınında Hakan Çelik’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Kadına yönelik şiddete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Selçuk, AK Parti hükümetleri olarak başından beri kadına yönelik şiddetle mücadelenin en önemli kırmızı çizgilerinden birisi olduğunu savundu.

Selçuk, “Cumhurbaşkanımızın da liderliğinde biz kadına yönelik şiddetle mücadelede ‘sıfır tolerans’ ilkesiyle amasız, fakatsız mücadeleye devam etmekteyiz. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir geri adım atılması söz konusu değil.” diye konuştu. 

‘Türkiye dünya ortalamasının altında bir seyirde’

Kadına yönelik şiddette göstergeler bazında Türkiye’nin dünyanın ortalamasının altında bir seyirde olduğunu savunan Zümrüt, rakamları kıyaslamak için verdiğini, önemli olan şiddeti en asgariye, sıfıra indirebilmek olduğunu söyledi.

‘Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik kapsamındaki kadın cinayeti değildir’

Kadına yönelik şiddet konusunda İçişleri Bakanlığının verilerini esas aldıklarını aktaran Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Terminolojide şunu karışmamamız lazım. Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik kapsamındaki kadın cinayeti değildir. Dolayısıyla bu ikisinin de ayrımını yapmak lazım. Bir de her şüpheli ölüm, intihar da kadın cinayeti değildir. Bazı siteler bir şekilde her kadın intiharını da kadın cinayeti istatistiklerine katıyorlar. Dolayısıyla bu da farklı verilere sebep olabiliyor. Bizim için esas İçişleri Bakanlığımızın bizlere verdiği, yayınladığı kadın cinayetleri sayısıdır. Dolayısıyla da bu konuda dikkatli olmak lazım, bazı web sitelerinin yayınladığı veriler doğruluğu ifade etmiyor.”

Basın mensuplarına İçişleri Bakanlığının verilerini esas alması önerisi

İsim vermeden bazı STK’ların yayınladığı verileri dikkatli incelediklerinde intiharın kadın cinayeti olarak yansıtıldığını belirten Selçuk, “Diyelim ki şüpheli bir ölüm, onu kadın cinayeti olarak yansıtıyorlar ama normalde bu tespiti zaten İçişleri Bakanlığımız yapıyor. 6284 kapsamında olup olmadığını İçişleri Bakanlığımız tespit ettikten sonra bunu yayınlıyor ve biz İçişleri Bakanlığımızın verilerini esas alıyoruz. Dolayısıyla da arada da çelişkiler var. Bu noktada basın mensuplarımıza da benim önerim, özellikle resmi verimiz olan İçişleri Bakanlığımızın verilerini esas almaları.” dedi.

‘İyi örnekleri çoğaltmak kadına yönelik şiddeti azaltmak noktasında önemli etken’

Kötülüğün bulaşıcı bir şey olduğunu belirten Selçuk, “Dolayısıyla bizim daha fazla iyi haberler yapmamız lazım.” dedi. Medyaya da çok önemli bir rol düştüğünü söyleyen Selçuk, “Ne kadar şiddet haberi yayınlanırsa bizim zihinlerimizde ‘Ülkemizde bu kadar şiddet oldu’ olgusu yayılıyor. Oysa ülkemizde çok güzel merhamet, aile örnekleri de var. Bence bu iyi örnekleri de çoğaltarak, bu da kadına yönelik şiddeti azaltmak noktasında önemli bir etken.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA