Bakan Selçuk: Okulları riskin olmadığı kademelerde açarız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okulların açılmasına ilişkin, “Bize ‘Şu kademelerde riskin olmadığı söz konusudur’ denildiğinde biz o kademelerde açarız.” dedi.

Selçuk, uzaktan eğitim konusunda da “Erişemediğimiz öğrenciler olduğunu da biliyoruz. Bunun farkındayız ve bununla ilgili çalışmaların içindeyiz.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Fotoğraf: Mehmet Ail Özcan/AA

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gümüşoluk İlkokulu’nda “Okulum Temiz Belgesi” takdim töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Okulların öncelikle hangi kademelerde açılıp açılmayacağına ilişkin bir soru üzerine Selçuk, bu konuda kesin kanaati hiçbir zaman ortaya koymadıklarını ifade etti. 

‘Riskin olmadığı kademelerde açarız’

Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla sürekli irtibat halinde olduklarını söyleyen Selçuk, “Bunu zamanı geldiğinde ifade edeceğiz. Bize ‘şu kademelerde riskin olmadığı söz konusudur’ denildiğinde biz o kademelerde açarız.” diye konuştu. 

‘Mekansal ve müfredat olarak bir seyreltmeden söz ediyoruz’

Sınıflardaki seyreltilmiş modele ilişkin bilgi istenmesi üzerine Selçuk, şöyle konuştu:

“Burada ilkesel olarak çocuklarımızın mesafelerine uygun bir şekilde ve öğretmenlerimizin herhangi bir şekilde sıkıntı yaşamayacağı şekilde, müfredatın öğretim programları içeriğinin öngörülen zaman dilimlerine sığacağı şekilde bir seyreltmeden söz ediyoruz. Yani mekansal ve müfredat olarak bir seyreltmeden söz ediyoruz. Burada çocuklarımız açısından da bir seyreltme söz konusu. Bunun oranı, miktarı, zamanlaması nasıl olacak, bütün bunlarla ilgili durumu zaman gösterecek.”

Fotoğraf: Mehmet Ali Özcan/AA

‘Uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler olduğunun farkındayız’

Uzaktan eğitim konusunda özel okullar ile devlet okulları arasındaki fırsat eşitliğine ilişkin makasın açıldığı yönünde görüşlerin bulunduğunun belirtilmesi üzerine Selçuk, şunları söyledi: 

“Dünyada video konferans sistemleriyle canlı ders verebilen ilk üç ülkenin içerisindeyiz. Dolayısıyla yaptığımız işin milyonlarca öğrencimiz açısından başarıyla ortaya konulduğu bir durum var. Ama erişemediğimiz öğrenciler olduğunu da biliyoruz. Bunun farkındayız ve bununla ilgili çalışmaların içindeyiz.”

‘Her çocuğumuza ulaşmakla ilgili bir sorumluluğumuz var’

Fırsat eşitliğinden ziyade fırsat adaleti kavramını öne çıkardıklarını ifade eden Selçuk, “Çünkü bizim her çocuğumuza ulaşmakla ilgili bir sorumluluğumuz var. Bazı koşullardan dolayı erişim sorunu yaşayan çocuklarımıza nasıl erişiriz? Örneğin bir grup çocuğumuza milyonlarca kitap dağıttık, bu erişimde onlara bazı avantajlar sağlamak için. Televizyon, internet konusunda avantaj sağlamak… Çocuklarımızın büyük bir oranında şu anda erişimle ilgili, altyapıyla ilgili bir sorun yok. Ama bir takım ekonomik sorunlardan dolayı bazı altyapı eksikliğinin olduğu bölgeler var Türkiye’de. Bazı yaylalar, mezralar var mesela. Onlarla ilgili de alınması gereken tedbirleri alıyoruz.” dedi.

‘Temassız oyunlar isimli kitapçık hazırladık’

Okullarda teneffüslerde temassız oynanacak oyunlarla ilgili de açıklamalarda bulunan Selçuk, binlerce oyunun listesini çıkardıklarını, oyunlar içinden de yakın temas gerektirmeyenler konusunda bir seçim yaptıklarını söyledi. Selçuk, müfredatın içeriği ile doğrudan ya da dolaylı olabilecek oyunları seçip “Temassız Oyunlar” isimli bir kitapçık hazırladıklarını belirtti.

Okulların açılmasına ilişkin il bazlı bir çalışmanın olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de Selçuk, zamanı geldiğinde bu konuyla ilgili bilgi vereceklerini kaydetti. 

‘Denetim için HES kodu vasıtasıyla altyapıyı bitirdik’

Tüm velileri, öğrencilerin, öğretmenlerin, servis görevlilerinin hepsinin HES kodu vasıtasıyla bir yazılım üzerinden denetlenebilmesi ve okul müdürünün cep telefonuna bunun iletilmesiyle ilgili bir alt yapıyı bitirdiklerini belirten Selçuk, “Sağlık Bakanlığı ile beraber çalışıyoruz. Bunun ayrıntılarını, önümüzdeki haftalarda paylaşacağız.” dedi.

‘Bütün toplumdan da beklentimiz var’

Ailelere mesajının olup olmadığı sorulan Selçuk, “Bizim görevimiz okulları açmak ve eğitim sürecini gerçekleştirmek. Bir ülkenin çocuklarının eğitiminden daha kritik olan elbet bazı hususlar var. Sağlık koşullarına dikkat etmek kaydıyla okulların bir an önce açılması için her cephede çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz çalışıyorlar, il müdürlerimiz, okul müdürlerimiz çalışıyorlar. Bunun açılması noktasında gereken tedbirleri alıyoruz ama bütün toplumdan da beklentimiz var. Okulları birlikte açacağız dememizin temel sebebi de bu.” dedi. 

Açıklamalarının ardından tahtaya “Okulları birlikçe açacağız” etiketini yazan Selçuk, “İşin özeti bu. Okulları birlikte açacağız ve bir an önce çocuklarımızın eğitime ve öğretmenlerine kavuşmaları için çalışmaları sürdüreceğiz ve buna kararlıyız.” diye konuştu. 

Basın mensupları, Bakan Selçuk’un açıklamalarını, sosyal mesafe kurallarına göre “Orman Sınıfı” adıyla okulun bahçesine kurulmuş sınıfta, üzerinde maske, dezenfektan ve hijyen rehberlerinin bulunduğu sıralarda oturarak dinledi. 

Kaynak: AA