Bakan Selçuk: Şimdiye kadar 60 bin civarında tablet dağıtıldı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şimdiye kadar 60 bin civarında tabletin dağıtımının gerçekleştirildiğini belirterek, “500 bin tableti de tedarik sürecinin aşamalarını dikkate alarak peyderpey devam ettireceğiz. Burada da bir problemimiz yok.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Giresun’da Ülper Şehit Ümit Kılıç Yatılı Bölge Okulu ziyaretinin ardından açıklama yaptı. Selçuk, salgın döneminde öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığını dikkate alarak belirli uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi.

‘Türkiye dünyada salgın döneminde eğitim hizmeti verebilen 3-4 ülkeden birisi’

Türkiye’nin dünyada 3 televizyon kanalı kurarak salgın döneminde eğitim hizmeti verebilen 3-4 ülkeden birisi olduğunu belirten Selçuk, şöyle devam etti:

“Bunun ötesinde EBA altyapısında 2 milyon canlı ders verebilme kapasitemiz var ki bu gerçekten büyük bir ivme kazandı. Bildiğiniz gibi dünyada eğitim öğretimle ilgili tüm siteler içerisinde bu hafta dünyada birinci oldu. Bundan iki hafta önce üçüncü sırayaydı, şimdi dünyada birinci sıraya geldi, bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu platformun öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından bu kadar yoğun kullanımı bizi mutlu ediyor.”

‘5. ve 9. Sınıflarla ilgili teknik ayrıntıları paylaşacağız’

Aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçildiğini anımsatan Selçuk, “5. ve 9. sınıflarla ilgili de kararımızı açıkladık, bunun teknik ayrıntılarını da bugün paylaşacağız. İster uzaktan eğitim olsun, ister yüz yüze eğitim olsun, normal eğitim döneminde de uzaktan eğitimin altyapısını kullanmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘Şimdiye kadar 60 bin tabletin dağıtımı gerçekleştirildi’

Selçuk, bununla ilgili büyük bir çalışmanın sürdürüldüğünü belirterek, uzaktan eğitimi sadece salgın döneminin geçici bir tedbiri olarak görmediklerini söyledi. Bugün Giresun’da öğrenci ve öğretmenlerle beraber olduklarını anlatan Selçuk, “Şimdiye kadar belirlenen kriterler ölçüsünde 60 bin civarında tabletin dağıtımı gerçekleştirildi.” dedi.

‘500 bin tableti peyderpey devam ettireceğiz’

TMSF ile yaptıkları çalışma çerçevesinde çocuklara tablet bağışı yapılması konusunda bir girişimi yürüttüklerini söyleyen Selçuk, 20 milyon lira bağışla birlikte bu bağışın tablet alarak değerlendirilmesi konusunda sürecin devam ettiğini söyledi.

Selçuk, “500 bin tableti de tedarik sürecinin aşamalarını dikkate alarak peyderpey devam ettireceğiz. Burada da bir problemimiz yok.”

Kaynak: AA