Bakan Selçuk yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, köy okullarının tüm kademeleriyle 15 Şubat’ta yüz yüze ve tam zamanlı olarak açacaklarını belirtti.

Selçuk, bağımsız anaokulların da tam zamanlı açılacağını belirterek, 1 Mart’ta okulların, sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencileri için de kapılarını açacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık’ta düzenlenen bilgilendirme toplantısında yüz yüze eğitime ilişkin detayları açıkladı. Selçuk, büyük bir ekibin il il ayrıntılı verileri takip ettiklerini anlatarak, Bilim Kurulu’nun ortaya koyduğu görüşlerin dikkatle değerlendirilip fiziksel ve ruhsal sağlık, psikososyal ve akademik ölçme değerlendirme verilerinin karşılaştırmalı olarak dikkate alındığını aktardı.

‘Salgının seyrine bağlı olarak bazı köylerde uzaktan eğitim önerebilecek’

Türkiye’nin salgın tedbirleri açısından eğitim alanındaki uygulamalarıyla veriye dayalı bir şekilde dünyada örnek gösterilen ülkeler arasında olduğunu savunan Selçuk, uzaktan eğitime başlanılan 23 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar televizyon kanallarında yayımlanan 10 bin ders videosu ve on milyonlarca saatlik canlı dersle olağanüstü bir performans sergilediklerini kaydetti.

‘Köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze olarak açıyoruz’

Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı’nın ardından ikinci dönem itibarıyla uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime geçişle ilgili süreci ana hatlarıyla paylaştığını hatırlattı. Daha önce de eğitim öğretim takviminde belirtildiği gibi 15 Şubat Pazartesi günü ikinci yarı yıla başlanılacağını anımsatan Selçuk, şunları kaydetti:

“Köylerimizde salgının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden çocuklarımızın eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Elbette salgının seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulları bazı köylerimizde uzaktan eğitimi önerebilecektir.”

Bağımsız anaokulları da tam zamanlı açılacak

Selçuk, okul öncesi eğitime verdikleri öneme değinip, bunun eğitimin başlangıcı olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu sebeple çocuklarımın güçlü bir başlangıç yapmaları ve daha da gecikmemeleri için 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da tam zamanlı açma kararı verdik. 1 Mart Pazartesi günü ilkokullarımızın tüm sınıf düzeyleriyle açılması kararını aldık. İlkokul öğrencilerimiz eğitimlerine yine seyreltilmiş şekilde haftanın iki günü devam edecekler. Aynı tarihten itibaren özel gereksinimli öğrencilerimiz için de özel eğitim okullarımız ve sınıflarımız eğitim vermeye başlayacaklar.”

‘8. ve 12. Sınıf öğrencileri eğitimlerine tam zamanlı başlayacak’

1 Mart tarihinde okulların, sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencileri için de kapılarını açacağını söyleyen Selçuk, şunları ifade etti:

“Onların verimli bir şekilde sınavlara hazırlık yapmaları ve öğretmenleri ile birebir çalışmaları çok önemli. Bu nedenle öğrencilerimiz eğitimlerine 1 Mart’ta tam zamanlı olarak başlayacak ve Bilim Kurulu’nun öngördüğü şartlar çerçevesinde sınıflarda yerlerini alacaklar.  Ayrıca, halihazırda devam etmekte olan Destekleme Yetiştirme Kurslarına bu öğrencilerimizin daha rahat ulaşabilmeleri için sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrencilerimiz özel izinli sayılacaklardır.”

‘Lise öğrencilerinin birinci dönemden kalan sınavları mart içerisinde planlanacak’

Lise öğrencilerinin birinci dönemden kalan sınavlarının mart içerisinde planlanarak yüz yüze gerçekleştirileceğini belirten Selçuk, bu sınavların kapsamının 1 Kasım 2020’ye kadar geldikleri ders konularını içerdiğini söyledi.

Yüz yüze eğitim istemeyen veliler yazılı beyanda bulunacak

Selçuk, sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitime katılımları elbette geçen dönemde olduğu gibi yine velilerimizin kararına bağlı olacaktır.  Çocuklarını yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerimizin, durumlarını yazılı olarak bulundukları okullara beyan etmelerini rica ediyoruz. Bu durumda çocuklarımız devamsız sayılmayacak, uzaktan eğitime devam edecek ve müfredattan da sorumlu olacaklar.”

‘Yüz yüze eğitime başlayan öğretmenler için aşı uygulaması planlanıyor’

Öğretmenlerin Kovid-19 aşısının uygulama sıralamasında öncelikli gruba alındığını hatırlatan Selçuk, “Süreci hızlandırmak adına, yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz için şubat ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılması planlanmaktadır.” dedi.

Sağlık Bakanlığının da tespitleri doğrultusunda özellikle bazı illerde salgınla ilgili vaka sayılarının çok düşük seviyelerde olduğunu gördüklerini ifade eden Selçuk, “Önümüzdeki süreçte salgının da seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurullarının ve valiliklerin kararı doğrultusunda farklı sınıf düzeyleri ve okul kademelerinde de il bazlı olarak yüz yüze eğitime başlanmasıyla ilgili kararlar alınabilecektir.” şeklinde konuştu.

‘Okulların temizliğini standartlara göre belgelendirme işlemleri yapıldı’

Selçuk, uzaktan eğitimin devam ettiği süreçte okulların temizliğini standartlara göre belgelendirme işlemlerini çok hızlı bir şekilde yapıldığını ve eksiği olan okullarda önlemlerin de alındığını söyledi.

Selçuk, ayrıca öğrencilerin tamamının yüz yüze eğitime başlayabilmesi ancak ve ancak hijyen kurallarına uyulmasına, maske ve mesafe hassasiyetiyle salgının seyrindeki düşüşe bağlı olduğuna vurgu yaptı.

Kaynak: AA