Bakan Selçuk’a salgın günlerinde artan kadına yönelik şiddet soruldu

HDP Milletvekili Semra Güzel, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle evlerde kalınan süreçte artan ev ve aile içi şiddeti Meclis’e taşıdı.

Güzel, Aile Bakan Selçuk’a ev ve aile içi şiddeti önlenmek amacıyla aldıkları tedbirleri ve kadınlara güvenli mekanlar açma ile ilgili politikalarını sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kadına yönelik şiddete ilişkin tedbirleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Güzel, Meclis’e verdiği soru önergesinin gerekçesinde, kadınların salgından korunmak için diğer aile bireyleriyle beraber eve kapandığı bu süreçte şiddete maruz kalma oranının arttığına dikkat çekti.

‘Diyarbakır’da 3 sığınma evi başvuru almayacak’

Bu durumun kadınların güvenli bir mekan talebinin ve sığınma ihtiyaçlarının aciliyetini ortaya çıkardığına vurgu yapan Güzel, şunları kaydetti:

“Bazı sığınma evlerinin yeni başvuruları durduğu haberleri gündeme geldi. Diyarbakır’da bulunan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Bağlar Belediyesine bağlı olan kentteki 3 sığınma evi, şiddet başvurularını bu süreç içerisinde almayacağını duyurdu. Bu karar kentte başka kadın sığınma evinin olmayışından kaynaklı kadınları erkek şiddetine karşı korumasız bırakmaktadır.”

‘Adana’da bir sığınma evi kapatıldı’

Kentteki kadın aktivistler ve kadın derneklerinin bu 3 kadın sığınma evinin dahi normal şartlarda yetersiz olduğunu, bu hali ile kadınların şiddete terk edildiğini belirttiğini aktaran Güzel, “Yine Adana’da bulunan 3 kadın sığınma evinden biri kapatıldı.” dedi.

‘Mart ayında şiddet arttı’

Önergede, Mart ayına ilişkin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kadın cinayetleri, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) yapılan şiddet başvuruları ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün aile içi şiddet verilerini paylaşan Güzel, verilerdeki artışa dikkat çekti. Güzel’in önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

• Salgın süresince artan erkek şiddeti Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

• Koronavirüs tehdidi nedeniyle evlerde kalınan bu süreçlerde ev ve aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla alınan tedbirler nelerdir?

• Diyarbakır’da bulunan 3 kadın sığınma evinin başvuruları durdurması sonucu kentte yaşayan kadınların şiddete maruz kaldıkları durumda sığınak olarak kullanabilecekleri bir yerin olmadığı göz önüne alınarak sığınakların tekrardan faal hale getirilmesi için adım atılacak mıdır?

• Adana’da kapatılan kadın kurumunun kapatılma gerekçesi nedir? Tekrardan açılması için Bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mıdır?

• Ev ve aile içi şiddetin arttığı verileri bir ay içerisinde gelmeye başlamışken ve daha da artacağı kadın örgütleri tarafından öngörülüyorken kadınlara güvenli mekanlar açma noktasında politikalarınız olacak mıdır? Otellerin, yurtların gerekli sterilizasyonlar yapıldıktan sonra kadın sığınma evleri olarak kullanılmasına dair bir çalışmanız var mıdır?

• Bakanlık olarak ev ve aile içi şiddetin önlenmesine dair kamu spotu hazırlamayı ve medyada yaygın olarak dolaşıma sokmayı düşünüyor musunuz?

• Türkiye genelinde Emniyet Güçlerine Mart ayı boyunca ev ve aile içi şiddete maruz kaldığı için başvuran kaç kadın vardır? Bu kadınların kaçına koruma sağlanmış, şiddet uygulayan erkeklerin kaçı evden uzaklaştırılmıştır?”