Bakan Selçuk’tan EBA açıklaması

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) canlı ders sistemine giremeyen öğretmen ve öğrencilerin karşısına “Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin!” uyarısı çıktı.

Bakan Selçuk, “İnanılmaz bir talep var. Bu talepte bir sıçrama oluştu. Teknik ekip çalışıyor.” dedi.

Fotoğraf: Sosyal medya

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemini 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başlattı. Bugün de öğretmen ve öğrenciler EBA canlı ders sistemi üzerinden eğitime başladı. Ancak sisteme giriş yapamadı.

‘Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin!’

Sisteme giriş yapmak isteyen öğretmen ve öğrencilerin karşısına şu uyarı yazısı çıktı:

“Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin! Bu süreçte EBA TV kanallarımız yanında. Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi’nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere…”

Twitterda gündem oldu

EBA sistemine giriş yapılamaması sosyal medya Twitterda #EBACanlıDers etiketiyle gündem oldu. Çok sayıda veli ve öğrenci tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, basın mensuplarının sorularını yanıtladı Fotoğraf: AA

Bakan Selçuk: İnanılmaz talep var teknik ekip çalışıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Okuyan Balık Sesli Elektronik Kütüphanesi Tanıtım Programı’nın ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. EBA’da yaşanan soruna ilişkin Selçuk, “İnanılmaz bir talep var. Bu talepte bir sıçrama oluştu. Teknik ekip çalışıyor. Şu anda arkadaşlarımız çalışma içerisinde. Gereken tedbirler alınıyor” dedi.

Bazı özel okullarda tüm sınıfların eğitime alındığı yönünde iddialara ilişkin ise “Bilgisi bize de geliyor. Derhal soruşturma açılması ve gereken cezaların hayata geçirilmesi söz konusu. Bu uluslar arası alınan bir karar” dedi.