Bakan Soylu söz verdi, maden işçileri eylemlerini sonlandırdı

Tazminat hakları için eylem yapan Uyar Maden işçileri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “çözüm” sözü üzerine eylemlerini sonlandırdı.

İşçiler, sorunlarının çözülmemesi halinde 16 Ocak’ta yeniden Ankara yürüyüşüne başlayacaklarını belirtti.

Manisa’da bulunan Uyar Maden Şirketi işçileri, 12 Ekim’den bu yana tazminat haklarını alabilmek için eylemlerini sürdürüyordu. Maden işçilerinden oluşan bir heyet dün ilk olarak Manisa Valisi ile ardından İzmir Valiliği’nde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

İşçiler, görüşmelerin sonucuna ilişkin Soma Cengiz Topel Meydanı’nda açıklama yaptı. “Direne direne direnişle zafere” pankartının açıldığı açıklamaya, madenciler baretleri ile katıldı. Açıklamayı madenciler adına Mehmet Çolak okudu. 

‘Defalarca kolluk kuvvetlerinin engelleri ile karşılaştık’

Soma içinde gerçekleştirdikleri eylemlerin ardından son çare olarak hakları için 12 Ekim’de Ankara yoluna çıktıklarını hatırlatan Çolak, ilk adımdan itibaren Soma ve Salihli ilçelerinde defalarca kolluk kuvvetlerinin engelleri ile karşılaştıklarını anlattı.

‘İkinci müzakereden sonra da sonuç çıkmadı’

İlk müzakere çağrısı sonucu oluşturdukları heyetin TKİ Genel Müdürü ile Ankara’da görüşme yaptığını ancak bir sonuç çıkmadığını hatırlatan Çolak, ikinci müzakerenin ise AK Parti Grup Başkan Vekili ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Avukat Özlem Zengin’le yapıldığını söyledi. Zengin’in 5-10 gün süre istediğini ve mutlaka bir çözüm yolu bulacağını söylediğini hatırlatan Çolak, verilen sözden bir sonuç çıkmamasının ardından Ankara’ya doğru yeniden yola çıktıklarını ve gözaltların yaşandığını kaydetti.

‘Son olarak İçişleri Bakanı Soylu ile görüştük’

Çolak, Uşak yolundayken Gölmarmara’da Manisa Valisi’nden görüşme daveti geldiğini, heyetin önce valiyle ertesi gün ise Ankara’da İçişleri ve Enerji Bakan yardımcılarıyla görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Çolak, son olarak sorunun çözümü için İçişleri, Enerji ve Çalışma bakanlıklarının bürokratlardan oluşan bir komisyon kurulduğunu belirterek, komisyonun görevini tamamlayıp bakanlıklara görüş bildirmesinin ardından dün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bakan Soylu’dan çözüm sözü

Çolak, görüşmeyi şu şekilde anlattı: “Süleyman Soylu ‘Yarından başlamak üzere en kısa sürede bu sorunu çözeceğim. Bana Ocak ayının 15’ine kadar süre verin. Ben söylüyorum. Bu süreye varmadan mutlaka bir çözüm üreteceğiz’ dedi. Heyetimizle görüşme esnasında, Ermenek maden işçilerinin sorunun çözülmesiyle ilgili Karaman valisini arayarak konuştu. Sendikanın talepleri doğrultusunda Ermenek işçilerinin sorununun iki gün içinde çözüme kavuşturulmasını söyledi. Bugün Ermenek’te heyetimiz Karaman Valisi ile nihai çözüm doğrultusunda toplantı yapacak.”

‘Çözüm gerçekleşmezse 16 Ocak’ta Ankara yürüyüşüne başlayacağız’

Çolak, heyetlerin Bakan Soylu’ya Ocak ayının 15’ine kadar aktif bir takip süreci yürüteceklerini, şayet söz verilen süre içinde çözüm gerçekleşmez ise 16 Ocak’ta Ankara yürüyüşüne başlayacaklarını ilettiklerini söyledi.

 ‘Kula kulluk düzenini değiştirebiliriz’

Çolak, şunları ifade etti: “Diyoruz ki sıradan, emekleriyle yaşayabilen insanlar olarak cesaretlerimizle yakacağımız korkusuzluk fenerleriyle bu kula kulluk düzenini değiştirebiliriz. İnsanca, eşit, özgür, onurlu, adil bir yaşam sürebileceğimiz bir ülke ortamını yaratabiliriz, yaratacağız da. Çünkü son çare biziz, bizleriz.”

MA – MANİSA