Bakan’a ‘Koruculara ağaç kesme emrini kim veriyor’ sorusu

HDP Milletvekili İmir, Şırnak’ta binlerce dönümlük alanlarda korucuların ağaç kestiğini belirterek, Bakan Pakdemirli’ye “Koruculara ağaç kesme emri kim veya kimler tarafından verilmektedir?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir – MA

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Meclis’e verdiği soru önergesinde Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Şenoba Beldesinde Kemerli, Cevizdibi, Dağkonak ve Anılmış kırsalında güvenlik görevlisi korucuların ağaç kestiğini belirtti. Mezopotamya Haber Ajansı’nda geçen bilgilere göre; İmir önergede ağaç kesimiyle Orman Kanunu’nun çiğnendiğine işaret etti.

İmir, önergede şunları kaydetti: “Yıllardır yürütülen operasyonlar bahane edilerek, binlerce hektarlık ormanlık alan, operasyonlardan kaynaklı güvenlik güçleri tarafından atılan top mermileri ve ateşli silahlar sonucu yakılarak küle dönüşmüştür. Şimdi ise operasyonların girdiği ormanlık alanlar güvenlik görevlisi olan korucular tarafından odun doğrama motorları ile binlerce ağaç kesildi.”

‘Her gün yaklaşık 100 ton ağaç kesildiği belirtiliyor’

Söz konusu binlerce dönümlük alanlarda her gün yaklaşık 100 ton ağaç kesildiğini belirten İmir, “Bu ağaçların nereye götürüldüğü ve ne amaç ile kullanıldığı bilinmemektedir.” diye ifade etti. İmir’in, önergede Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istediği sorular şöyle;

  • Orman Genel Müdürlüğü’nün 6831 sayılı Orman Kanununda ağaç kesme cezasına baktığımızda, ormanda bir ağacın tek bir dalını kesene 3 bin TL idari para cezası kesilmektedir. Yasada belirtilen bu cezai işlemler, hangi şartlarda ve kimleri kapsamaktadır?
  • Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesi kırsalında bulunan Kemerli, Cevizdibi, Dağkonak, Anılmış, kırsalında koruculara ağaç kesme emri kim veya kimler tarafından verilmektedir? Ağaçlar güvenlik güçlerine nasıl bir engel teşkil etmektedir?
  • Bakanlığınız güvenlik güçleri tarafından kesilen ağaçlardan haberdar mı? Güvenlik güçleri ağaç kesimine ilişkin bakanlığınıza bir izin talebinde bulunmuş mu? Bakanlığınız tarafından Şenoba Beldesi kırsalında kesilen ağaçlar için güvenlik güçlerine herhangi bir izin vermiş midir?
  • Bakanlığınız tarafından köy korucularına orman muhafaza veya orman kesimi ile ilgili bir görev verilmiş midir?
  • Bakanlığınız tarafından operasyon bölgelerindeki ormanlarda yapılan ağaç kesimleri ne sıklıkla denetlenmektedir? Operasyon bölgelerinde yangınlar sonucu veya güvenlik güçleri tarafından yok edilen orman alanlarına ilişkin bir yaptırımınız olacak mıdır?
  • Kanunsuz bir şekilde orman kesimi yapan güvenlik güçleri hakkında bir işlem başlatacak mısınız?”