‘Bakanlık, icralık olan çiftçi sayısını açıklayamadı…’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesinde tarım kredi kooperatiflerince proje karşılığı çiftçilere verilen destek miktarı ile kredi borçlarını ödeyemediği için takibe düşen çiftçi sayısını sordu. 

Önergeyi yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kooperatifler aracılığıyla proje desteği alan çiftçi sayısını açıkladı ancak kredi borcunu ödeyemediği için takibe düşen çiftçi sayısı hakkında bilgi vermedi. 

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelttiği yazılı soru önergesinde tarım ve kredi kooperatiflerince, çiftçilere verilen destekler ve kredilerini ödeyemeyen çiftçilerle ilgili verilerin açıklanmasını istedi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak “250.000 Düve Projesi” ve “Genç Çiftçi Projesi”ne destek verilmekte olduğunu belirtti. 

Bakan Pakdemirli, “250.000 Düve Projesi kapsamında, damızlık gebe düvelerin tedariki konusunda Tarım Kredi Kooperatifleri, finansman kaynağı olarak da Ziraat Bankası görevlendirilmiştir. Proje kapsamında kredi tahsis işlemi tamamlanarak Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünce Genel Müdürlüğümüze 25.02.2020 tarihine kadar bildirimi yapılan 52 Tarım Kredi Kooperatifi ortağı yetiştiriciye 450 baş damızlık simental gebe düve teslimi yapılmıştır. Projenin tamamlanma zamanı olan 31.12.2020’ye kadar, T.C. Ziraat Bankasınca kredi tahsis işlemi sağlanacak Tarım Kredi Kooperatifi ortağı yetiştiricilerimize teşkilatımızca damızlık gebe düvelerin teslimi yapılacaktır” dedi.

Bakan Pakdemirli, “Genç Çiftçi Projesi kapsamında, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık (Açık-Yarı Açık Kapalı Sistem) (Duraklı-Serbest Sistem) Tesisi Yapımı ve Hayvan Alımı Proje konularında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile Tarım Kredi Kooperatifi arasında 23.05.2017 tarihinde protokol akdedilmiştir. Bu kapsamda, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Tesisi Yapımı ve Hayvan Alımı proje konularında hibe almaya hak kazanan toplam 901 adet üreticiye; ahır ve ağıl olmak üzere 901 adet tesis ile birlikte büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere toplam 7.260 adet hayvan, genç çiftçilere teslim edilmiştir” açıklamasında bulundu. 

‘İcraları sorduk, destekleri açıkladıklar: Saklayarak sorun çözülmez…

Ömer Fethi Gürer

Bakan Pakdemirli’nin yanıtını değerlendiren önerge sahibi Ömer Fethi Gürer ise “Soru önergemizde çiftçilerimizin durumunun belirlenip varsa çözüm önerilerinin ortaya konulması için borcunu ödeyemeyen ve bu nedenle takipte olan çiftçi sayılarının açıklanmasını istedik. Ancak Bakanlıktan gelen yanıtta, desteklemelerle ilgili bilgiler verilirken ne yazık ki, takipte olan, icralık durumda bulunan çiftçilerin sayısı açıklanmamış. Bakanlık, var olan sorunları saklayarak bu sorunların çözülmesine katkı sağlayamaz” dedi.