Bakıroğlu: Manisa’da Covid-19 salgınında ciddi artış var

CHP Manisa Milletvekili Bakıroğlu, Covid-19 salgınının Türkiye’nin genel durumunun aksine Manisa’da arttığını belirtti.

Bakıroğlu, bilgilerin gizlenerek hastalıkla mücadele edilemeyeceğini belirterek, valiliklerin bilgileri günlük olarak paylaşmasını istedi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu

CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin Manisa’daki vaka sayısına ilişkin açıklama yaptı. Bakıroğlu, Sağlık Bakanlığının her gün açıkladığı verilere göre; hasta sayıları ve ölüm sayılarının azaldığı, iyileşen sayısında da önemli artış olduğunu belirtti.

‘Rakam veremiyorum çünkü bilgilere ulaşamıyoruz’

Bir iyileşmeden bahsedildiğini ve buna bağlı olarak “normalleşme” adımlarının atılmaya başlandığını ifade eden Bakıroğlu, “Anadolu’nun birçok yerinde vaka sayısında patlamalar yaşandığı haberleri basında yer aldı. Buradan rakam veremiyorum, çünkü milletvekilleri olarak biz bile hastalığın seyriyle ilgili bilgilere ulaşamıyoruz.” dedi.

Bakıroğlu, aile hekimleri, doktorlar, sağlık çalışanlarıyla yaptıkları görüşmelerden, tabip odaları, sendikalar ve kitle örgütlerinin açıkladığı bilgilerden ve ilçelere yaptıkları ziyaretlerde salgına ilişkin bilgi aldıklarını belirtti.

‘Manisa’da ciddi artış var’

Türkiye’deki genel durumun aksine, Manisa’da ciddi bir artış olduğunu açıkça söyleyebileceklerini belirten Bakıroğlu, “Sağlık Bakanlığının ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında da bu durum zaten açıkça görülüyor.” diye kaydetti.

‘Manisa’da ikinci dalga başladı mı?’

Hayat Eve Sığar uygulamasından

Manisa’nın ilçelerini yakından takip ettiklerini ifade eden Bakıroğlu, şunları ifade etti: “Belirli tarihlerde uygulamadaki harita görsellerini karşılaştırdığımızda aradaki fark açıkça görülüyor. Özel durumları nedeniyle yakından takip ettiğim Soma ve Akhisar ilçelerimize baktığımızda 30 Nisan ve 15 Mayıs tarihleri arasında hastalığın artmış durumda. Haritadaki yoğunluğun artması, renklerin koyulaşması, hatta yer yer kırmızılıkların olması Manisa’da ikinci dalga başladı mı sorusunu aklımıza getiriyor. “

‘Ürkütücü bilgiler geliyor’

Hastalığın en az görüldüğü Sarıgöl, Alaşehir ve Salihli’den de hastalığın arttığına dair ürkütücü bilgiler geldiğini ifade eden Bakıroğlu, “Bunun nedeni Uşak-Eşme ilçesinde bulunan ve çok sayıda Alaşehirli ve Sarıgöllü hemşerimizin de çalıştığı bir tavukçuluk firması çalışanlarında çıkan Covid-19 vakalarından kaynaklandığı belirtilmektedir.” dedi.

11 Mart’tan bu yana yurttaşlara ısrarla “evde kalın” denildiğini ifade eden Bakıroğlu, “Madenler, fabrikalar, yüzlerce işçi çalıştıran işyerlerinde emekçiler aynen çalışmaya devam etti.” dedi.

‘Soma’da hastalık tüm hızıyla yayılıyor’

12 bin madencinin çalıştığı Soma’daki riske daha öncede dikkat çektiklerini hatırlatan Bakıroğlu, “Endişelerimiz maalesef doğru çıktı ve Soma’da hastalık hızla yayılıyor. Çünkü işçilerin toplu halde çalıştığı madenlerde üretim tüm hızıyla devam ediyor.  Fabrika sayısının fazla olduğu Akhisar ve Turgutlu’da, komşu ilçe Uşak-Eşme’de bulunan büyük bir tavukçuluk işletmesinde çalışan hemşerimizin yaşadığı Sarıgöl ve Alaşehir’de maalesef vaka sayısı hızla artmaktadır.” diye kaydetti.

Maden işçilerinin, fabrika işçilerinin hala risk altında olduğunun görüldüğünü ifade eden Bakıroğlu, “Çünkü nerede olursa olsun sağlıkları hiçe sayılarak işçi çalıştırılması salgını önlemek için alınan tüm tedbirlerin boşa gitmesi demektir.” dedi.

‘Bilgileri gizleyerek hastalıkla mücadele edilemez’

En önemli sorunun bilgilerin doğruluğunu sorgulayamamak olduğunu belirten Bakıroğlu, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Bilgileri gizleyerek hastalıkla mücadele edilemez. Milletvekili olarak bizlerden bile saklanan gerçeklerle yol alınması mümkün değildir. Telefonlara çıkmayan herkesten kaçan sağlık il müdürleriyle bir yere varılamaz.  Manisa Valisi hatta, tüm valiler aynı Sağlık Bakanlığı gibi illerindeki hastalığa ilişkin bilgileri günlük olarak paylaşmalıdırlar ki gerçekler ortaya çıksın ve bizlerde sağlıklı değerlendirmeler yapabilelim.”