Balıkesir Belediyesi İstanbul’un 7 katı temsil ve ağırlama harcaması yapmış!

CHP Balıkesir Vekili Aytekin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 yılda 21 milyon 844 bin TL temsil ve ağırlama harcaması yaptığını açıkladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kalemde yaptığı harcamalar İstanbul’un 7, Ankara’nın 11 katı ediyor. Balıkesir Belediyesi, harcama listesinde Bursa’dan sonra 2. sırada yer alıyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay Raporlarında yer alan bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Belediyenin sunduğu mali tablolarda temsil ve ağırlama giderleri için 21 milyon 844 bin 745 lira harcandığının yer aldığını ifade eden Aytekin “bu rakamla Balıkesir, Türkiye’de Bursa’dan sonra 2. sırada geliyor. İstanbul’un 7 katı, Ankara’nın 11 katı daha fazla harcama yapmışlar. Bu para Balıkesirlinin parasıdır. Eski parayla 21 trilyona kimi ağırladınız?” diye sordu.

‘Bu israf değil de nedir?’

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin açıklamasında şunları söyledi: “Belediyenin tablolarına göre temsil ve tanıtım giderleri için tam 21 milyon 844 bin 745 lira, yani eski parayla 21 Trilyon 844 milyar lira harcadığı görülüyor. Bu rakamlarla temsil için en çok para harcayan belediyeler içerisinde Bursa’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. 2018’de mal ve hizmet giderleri içerisinde yedirilen 30 milyon TL’lik temsil ve ağırlama giderleri vardı. 2019’da ise 21 Milyon 844 bin. İki yılda AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir halkının 51 milyon TL’sini temsil ve ağırlama için kullanmış. Bu israf değil de nedir? Bu para Balıkesirlinin parası.”

İstanbul’un 7 katı, Ankara’nın 11 katı harcama!

CHP Balıkesir Milletvekili Aytekin açıklamasında “Aynı şekilde Ankara’nın raporlarına bakıyoruz. Ankara nüfus olarak Balıkesir’in 5 katı. Ama Balıkesir’in temsil ve ağırlama gideri Ankara’nın tam 11 katı. Ankara’da 1 milyon 843 bin TL temsile ayrılırken, Balıkesir’de neredeyse 22 milyon harcanmış. Dünyanın sayılı metropollerinden olan İstanbul’da ise 2 milyon 835 bin TL tanıtım, temsil için ayrılmışken, Balıkesir’de tam 5 kat daha fazla harcama yapılmış” ifadelerini kullandı.

Yeni1Mecra