Balıkesir’de dün etkili olan fırtınada 80 tekne battı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde dün etkili olan fırtınada 80 teknenin battığı, teknelerde yaklaşık 50 milyon liralık maddi hasar olduğu tespit edildi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, dün etkili olan fırtına nedeniyle oluşan hasara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Ergin, hızı 80 kilometreye kadar çıkan fırtınanın Ayvalık’ta büyük hasara neden olduğunu, çok sayıda teknenin parçalanarak, battığını söyledi.

‘Tüm birikimlerini kaybeden vatandaşlarımız oldu’

Can kaybı yaşanmamasının tek teselli olduğunu belirten Ergin, “Dünkü afette tüm birikimlerini kaybeden vatandaşlarımız oldu.” dedi. Çağrı merkezi ve ‘whatsapp’ hattı üzerinden yardım çağrısı alan ekiplerin, her yardım çağrısına ulaşmaya çalıştığını belirten Ergin, Ayvalık Kaymakamlığı bünyesinde, Ayvalık Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kolluk kuvvetleri, kamu kurumları idarecilerinin de içinde bulunduğu hasar tespit komisyonunun kısa sürede kurulmasını sağladıklarını söyledi.

‘Teknelerde yaklaşık 50 milyon liralık maddi hasar oluştu’

Fırtına nedeniyle 56 özel, 10 gezi teknesi, 14 profesyonel balıkçı ruhsatlı balık teknesinin tamamen zarar gördüğünü belirten Ergin, “Teknelerde yaklaşık 50 milyon liralık maddi hasar oldu.” dedi.

Ana arterlerde 50 ağacın kökünden sökülerek yıkıldığını, Altınova Kum Ada mevkiinde ana kara ile adayı bağlayan 300 metre uzunluğundaki köprünün ciddi hasar gördüğünü söyleyen Ergin, “Beş vatandaşın ev ve çatılarında hasar meydana geldi.” dedi.

Zarar gören vatandaşların, 02663121040 numaralı hattan ya da Ayvalık Kaymakamlığından başvuruda bulunabileceğini belirten Ergin, “Talepler kayıt altına alınarak, ekipler hasar tespiti için bölgeye gönderilecektir.” şeklinde konuştu.

‘Balıkçı barınağının yapılması elzemdir’

Son yıllarda sıklıkla yaşanan afetlerin ticari ve amatör balıkçı teknelerine büyük zarar verdiğine dikkati çeken Ergin, şöyle devam etti:

“Göreve gelir gelmez gördük ki Ayvalık’ta yıllardır balıkçı barınağına olan ihtiyaç biliniyorken bu konuda kimse kılını bile kıpırdatmamış. Yaşananların son bulması amacıyla balıkçı barınağı ile ilgili acil olarak girişimlerde bulunduk. Balıkçı barınağının yapılması elzemdir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Ayvalık Liman Başkanlığı’na başvuru yaparak resmi süreci başlattık. Uygunluk yer tespitinin yapılması konusunda başvurumuzu yaptık. Yaptığımız başvuruya onay verilmesi durumunda barınağı imar planlarımıza işleyip ÇED raporuyla birlikte kendi olanaklarımızla balıkçı barınağını yapmaya talibiz.”

‘İlçenin afet bölgesi ilan edilmesi talebini ilettik’

Ergin, dün yaşananların ardından bölge milletvekilleriyle irtibata geçildiğini, konunun TBMM gündemine taşınarak, ilçenin “afet bölgesi” ilan edilmesi talebini ilettiklerini de sözlerine ekledi.

Öte yandan, Altınova sahilinde batan teknelerin vinçle denizden çıkarılması ve vidanjör ile teknelerdeki suyu tahliye etme çalışmaları devam ediyor.

AA – BALIKESİR