Barış Akademisyeni Nuray Ergüneş’in anısına hatıra ormanı kuruldu

Yaşamını 3 yıl önce yitiren Barış Akademisyeni Doç. Dr. Nuray Ergüneş’in anısına ailesi ve arkadaşları Hatay Serinyol’da bir hatıra ormanı kurdu.

Barış Akademisyenlerinden Nuray Ergüneş adılan kurulan hatıra ormanı, 2020 yazında yanan ormanlık bölgede yer alıyor.

Doç. Dr. Nuray Ergüneş’in ailesi ve arkadaşları, onun anısına Antakya Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait Serinyol bölgesinde, 2020 yazında yanan orman alanında bir hatıra ormanı kurduklarını duyurdular.

‘Onun her daim yaşamı çoğaltma uğraşından ilham aldık’

Ailesi ve arkadaşları adına açıklamayı yapan (ablası) Ferda Koç Ergüneş, “Ağaçlarla birlikte tüm sakinlerinin yanıp kül olduğu ormana yeniden hayat vererek Nuray’ın anısını yaşatma fikri, onun her daim yaşamı çoğaltma uğraşından ilham aldı. Nuray’ın bizlere bıraktığı sevgi ve umutla yanan dallarımız yeşersin, tüm canlılara yuva, hepimize nefes olsun istiyoruz” sözlerini kullandı.

Koç, açıklamasında “Nuray’ın ailesi ve arkadaşları olarak onun anısına attığımız bu adımın yanan ormanlarımızın tamamının yeniden yeşermesi için bizleri başka çabalarda da buluşturacağına inanıyoruz. Biliyoruz ki doğanın bağrında yeşeren her bir dal ile Sevgili Nuray’ın hatırası da çiçeklenecek” dedi.

Nuray Ergüneş kimdir?

1972 yılında Hatay’ın Hassa ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladı. 1993’te Çukurova Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2000’de Marmara Üniversitesi’nde aynı fakültede Kalkınma İktisadı İktisadi Büyüme alanında yüksek lisansını tamamladı.

2005’te Marmara Üniversitesi  İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Kalkınma İktisadı İktisadi Büyüme bölümünde doktorasını, 2008’de University of London-School of Oriental and African Studie, Department of Economics’de post doktorasını tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Maliye Anabilim Dalı öğretim üyesiydi.

Aralarında Toplumsal Özgürlük gazetesi, Siyaset gazetesi, Kadın Emeği dergisi, Praksis dergisinin ve SiyasiHaber sitesinin yer aldığı çok sayıda yayına yazılar yazdı. Toplumsal Özgürlük gazetesinin Yayın Kurulu üyeliğini yaptı. İktisat ve Praksis dergilerinin Yayın Kurulu üyesi olarak çalışıyordu.

“Bankalar, Birikim, Yolsuzluk – 1980 Sonrası Türkiye’de Bankacılık Sektörü” ile “Neoliberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler” (Sinan Alçın ile birlikte) kitaplarının yazarı. Uzun süre kanser tedavisi gören Ergüneş, 13 Şubat 2018 tarihinde hayatını kaybetti.

Yeni1Mecra (Yaşam öyküsü için kaynak: Bianet)