“282 imzacı akademisyen için beraat bekliyoruz”

İSTANBUL – Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararı doğrultusunda yıllar sonra tek tek beraat eden barış imzacısı akademisyenler “Barış Akademisyenlerinin Üniversitelerine Dönmeleri Anayasal Bir Gerekliliktir!” başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada beraatlarin yaşanılan haksızlıkların telafi edilmesi anlamına gelmediği vurgulanırken, 549 imzacı akademisyenin görevlerine kayıtsız şartsız iade edilmesi isteniyor.

11 Ocak 2016 tarihinde “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için yargılanan ve işlerinden edilen akademisyenler görevlerine iadelerini istiyor.

“Barış Akademisyenlerinin Üniversitelerine Dönmeleri Anayasal Bir Gerekliliktir!” başlıklı yazılı açıklama ile bu taleplerini dille getiren akademisyenler, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararına atıf yaptı.

Açıklamada bu kararla beraber 329 imzacının “terör propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davalardan beraat ettiği hatırlatılırken, “Çok yakın bir zamanda yargılanmakta olan 282 imzacı hakkında da beraat kararı verilmesini bekliyoruz. Ardından da davaları Anayasa Mahkemesi kararından önce tamamlanmış olan 203 imzacının, yeniden yargılanarak beraat edeceklerini öngörüyoruz” denildi.

Beraatlarin yaşanılan haksızlıkların telafi edilmesi anlamına gelmediği vurgulanırken, 549 imzacı akademisyenin görev yapmakta oldukları kurumlardan ayrılmak zorunda kaldığı hatırlatıldı ve geçen 3 yılda akademisyenlerin maruz kaldığı haksız uygulamalar sıralandı;

  • 89 imzacı akademisyen sözleşmeleri yenilenmeyerek ya da iş akitleri feshedilerek işten çıkartıldı.
  • 72 imzacı akademisyen çalıştıkları kurumda bazen açıkça bazen örtük biçimde uygulanan baskılar, kısıtlamalar neticesinde görevlerinden istifa etmek zorunda kaldılar.
  • 27 imzacı akademisyen yine aynı nedenlerden ötürü emekliye ayrılmak zorunda kaldı.
  • 15 Temmuz 2016 Darbe girişimi sonrasında ise 398’i devlet üniversitelerinden, 8’i vakıf üniversitelerinden 406 imzacı akademisyen, herhangi bir soruşturma dahi geçirmeksizin OHAL döneminde çıkartılan KHK’lar ile görevlerinden ihraç edildiler, pasaportlarına tahdit konuldu.

Açıklamada “Eğer Türkiye halen bir Anayasal Hukuk Devleti ise 406’sı KHK’lı olan ve pasaportlarına da tahdit koyulan toplam 549 imzacı akademisyenin, 11 Ocak 2016 öncesinde çalışmakta oldukları kurumlardaki görevlerine kayıtsız şartsız iade edilmeleri gerekmektedir” denildi.

İmzacı akademisyenlere dönük baskı politikası ile Türkiye’deki üniversiter yapı ve akademik özgürlüğün zarara uğradığı belirtilirken, göreve iadelerle üniversite kurumunun da kazançlı çıkacağı vurgulandı.

“Giderek artan beyin göçü bir nebze olsun durabileceği gibi, Anayasa’da yer alan ‘ifade özgürlüğü’ nosyonu ve Türkiye demokrasisi güç kazanacaktır. Daha da önemlisi böylece, evrensellik ve bütünsellik anlamlarını taşıyan Latince universitas terimine dayanan üniversite, kelime anlamının içerdiği barış kavramıyla barışmaya bir adım daha yaklaşmış olacaktır.

“Hal böyleyken barış akademisyenlerinin görevlerine dönmeleri için tüm demokratik kamuoyunu destek olmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz.”

Kaynak: Gazete Karınca