Barış Atay’a saldıranlar serbest bırakıldı

TİP Milletvekili Barış Atay’a linç girişiminde bulunan üç kişi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.  

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay’a linç girişiminde bulunanların ikinci duruşması, Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Atay, İpek Er’e tecavüz eden ve intihara sürükleyen Uzman Çavuş Musa Orhan’a sahip çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki göstermesi ardından saldırıya maruz kalmıştı. 

Atay’a saldıran Ömür Canpolat’ın “kamu görevlisine karşı yaralama” ve “kamu görevlisine karşı hakaret” suçlamalarıyla 1 yıl 8 aydan 3 yıl 10 aya kadar, diğer tutuklular Çağlar Baştan ve Çağrı Hasan Çalışkan’ın ise “kamu görevlisine karşı yaralama” suçundan ayrı ayrı 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Duruşmaya, tutuklu üç kişi, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, müşteki Barış Atay ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. 

‘Yol verme kavgası değil’

Duruşmada söz alan Barış Atay, olay günü arkadaşıyla bir mekânda buluştuklarını ve ayrıldıktan sonra yürüdükleri sırada saldırıya uğradığını aktardı.

Atay, “Arkamdan ayak seslerini duydum. Sonra bir anda bir şahıs arkamdan boğazıma sarılıp bana sinkaflı sözlerle küfür ederek, ‘vatan haini, şerefsiz’ diyerek yumruk atmaya başladı. Ben yerdeyken kapandım. Sanıklar o şekilde tekme ve yumruklarla beni darp etmeye devam ettiler. Çevreden bir şahıs ‘polisi aradım’ deyince sanıklar kaçmaya başladı. Olay kesinlikle yol verme kavgası değildir. Sokak geniş bir sokaktı. Ben sanıkları tanımıyorum. Sanıkların beni tanıyıp tanımadıklarını bilmiyorum. Sanıkların politik kimliğimi bildiklerini düşünüyorum” diyerek şikâyetçi olduğunu söyledi.  

‘Organize suç’

Atay’ın Avukatı Şerif Özgür Urfa ise, tutukluların olayın başından bu yana gerçeğe aykırı beyanda bulunduklarını ifade ederek, “Bizim çabalarımız ile firari olan sanık Osman Avşar hakkında iddianame düzenlenmiştir. Bu da eylemin organize suç örgütü tarafından gerçekleştirildiği iddiamızı desteklemektedir. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep ederiz” dedi.  

Tahliye kararı

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Ömür Canpolat, Çağlar Baştan ve Çağrı Hasan Çalışkan’ın tutuklulukta geçirdikleri süre, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması hususlarını göz önünde bulundurarak adli kontrol tedbirleri kapsamında tahliyelerine karar verdi. Sanıkların yurt dışına çıkışları yasaklandı. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

MA