Baro Başkanları engellemelere karşı bekleyişini sürdürüyor

Ankara girişinde “Savunma Yürüyüşü” engellenen Baro Başkanlarının dün sabah saat 10’dan itibaren başlayan bekleyişi sürüyor.

Polis çemberi içinde bekleyişlerini sürdüren Baro Başkanları, zaman zaman darp edildi, ihtiyaçlarının karşılanması engellendi.

Gaziantep Barosu Başkanı Şarklı, 50 Baro Başkanının başkente girişi “yasak hemşerim!” engeline takıldığını belirterek, “İyiyim, iyiyiz. Her şeye rağmen gülümseyin” mesajını paylaştı.

“Savunma Yürüyüşü” engellenen Baro Başkanları Ankara girişinde sabahladı Fotoğraf:@avbektas

Baroların seçim sisteminde yapılmak istenen düzenlemeye karşı Baro Başkanlarının Türkiye’nin bir çok noktasından başlattığı “savunma yürüyüşü” 4’üncü gününde Ankara girişinde engellendi. Farklı illerden gelen 55 Baro Başkanı ve onları karşılamaya gelen Ankara Barosu üyesi avukatlarının dün sabah saat 10’dan itibaren Ankara girişinde başlayan bekleyişi sürüyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Polisler bariyerlerle çembere aldığı Baro Başkanlarının tuvalete gitmesine izin vermeyerek, desteğe gelenleri de alandan uzaklaştırmaya çalıştı. Hukukçular, “gözaltında olsak tuvalete giderdik. Bize tuvalete gitmeme cezası kesiyorsunuz”, diyerek tepki gösterdi. Hukukçuların direnmesi üzerine bariyerlerle çevrili alana seyyar tuvalet kuruldu.

Polis gece yarısı bekleyen Baro Başkanlarının yanına giderek, maske takmayanlara ceza kesmek istedi. Avukatlar, “sizin arkadaşlarınız da takmıyor onlara cezai işlem uygulayın” diyerek, tepki gösterdi.

Zaman zaman bariyerleri aşmaya çalışan avukatlar ile polisler arasında arbede yaşandı. Polisler, avukatlara 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet ettikleri anonsu geçerek, avukatların dağılmasını istedi. Duruma tepki gösteren avukatlar “2911 sayılı kanunu bir kez okudunuz mu?” diyerek, tepki gösterdi.

Polislerin avukatlara “arabaya binin gidin” uyarılarına avukatlar da “senin keyfine göre mi hareket edeceğim? Yürüyüş hakkım yok mu?” sözleriyle karşılık verdi. Polis, avukatları ihtiyaçlarını gidermek için oturduğu işletmeden de zorla çıkardı.

Baro Başkanları yaşananlara tepki göstererek polis bariyerlerine yüklendi. Bunun üzerine bariyerler genişletildi. Bu sırada polislerin Baro Başkanına “terbiyesiz” demesi üzerine avukatlar yaşananları “Savunma susmadı, susmayacak” sloganları ve alkışlarla protesto etti.

‘Basın ve meslektaşlarımızla buluşmamıza izin verilmiyor’

Baro Başkanlarının beklediği alanın çevresine sabah saatlerinde polis tarafından iki ayrı bariyerin yanı sıra zırhlı araçlar konumlandırıldı. Baro Başkanları polisler tarafından kurulan 3 bariyerli alanda bekliyor. Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bulunduğumuz yer üç sıra bariyer ve otobüslerle sarılmış durumda. Basın ve destek için gelen meslektaşlarımızla buluşmamıza da izin verilmiyor.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı

‘İyiyim, iyiyiz’

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, güldüğü bir fotoğrafını twitter hesabından paylaşarak, “İyiyim, iyiyiz. Herseye rağmen gülümseyin.” paylaşımında bulundu. Şarklı, başka bir paylaşımında ise, “Baro Başkanları olarak Ankara’ya girip 150 metre yürüyüp ve Anıtkabir’i ziyaret edecek, TBMM ne gidip 136.000 Avukatın gerçek sorunlarını anlatacaktık ama 50 Baro Başkanının başkente girişi ‘yasak hemşerim!’ engeline takıldı.” dedi.

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan da, yağmurdan korunmak için bulduğu yöntemi fotoğrafıyla twitter hesabından paylaştı. Balkan, “Arkadaşlarımızın getirdiği battaniyeleri bile almamıza izin verilmeyince ortaya böyle bir manzara çıktı. Direncimizi kıramaz, gülüşümüzü solduramazsınız.” paylaşımında bulundu.

Avukatların bekleyişi sürüyor.