Baro başkanlarını izlerken gözaltına alınan gazeteci Sibel Hürtaş serbest bırakıldı

Baroların Meclis önünde bekleyişini takip ettiği sırada gözaltına alınan Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş, serbest bırakıldı. Hürtaş “Nefes alamıyorum diye bağırdım, darp raporu aldım. Vücudumda izler var’ dedi.

Sibel Hürtaş’ı gün boyu TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüz ve gazeteci arkadaşları karakol önünde bekledi.

Baroların yapısını değiştiren kanun teklifinin Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri başlarken içeri alınmayan baro başkanlarının oturma eylemini takip eden gazetecilerden Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş gözaltına alındı. Saatlerce gözaltında tutulan Hürtaş daha sonra serbest bırakıldı.

Mesajlarla kötü muamele gördüğünü söyledi

Hürtaş, twitter hesabından, “Baro Başkanlarının Meclis bahçesindeki bekleyişi sürüyor. Biz basın mensupları ise içeri alınmıyoruz. Tabi ki gireceğiz. Tabi ki izleyeceğiz. Halkın haber alma hakkına sahip çıkıyoruz. Engelleyemezsiniz!” diyerek Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Merkezi, Ankara Şubesi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Merkezi’nin twitter hesaplarını etiketledi.

Hürtaş, bir başka twitinde, “Gözaltındayım. Karakola götürülürken kötü muameleye uğradım” dedi. Gazeteci olarak polisin kendisini nasıl engellediğine ilişkin bir videoyu da paylaşan Hürtaş, “Bu haberi izleme ısrarımın sonucu gözaltı ve kötü muamele. Kavaklıdere Polis Karakolunda gözaltında tutuluyorum” mesajını verdi.

EGM: Kimlik vermediği için gözaltı yapıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü açıklama yaparak, Hürtaş’ın “sosyal mesafe kuralına uyması” konusunda polis tarafından uyarıldığını, sosyal mesafe kuralını ihlal etmesi üzerine ceza yazılmak üzere kimliğinin istendiğini, kimliği vermeyince de gözaltına alındığını bildirdi.

Hürtaş hakkında adli ve idari işlem yapıldı

Sibel Hürtaş hakkında ‘Görevi Yaptırmamak İçin Direnme’ suçundan adli işlem yapıldığını, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefet ‘Sosyal Mesafe İzolasyon Kurallarına Uymamaktan’ dolayı idari işlem yapıldığını açıklayan Emniyet Genel Müdürlüğü, kötü muamele iddialarını da reddetti: “tamamen asılsız ve iftiradır.”

TGS: Emniyetin açıklaması doğru değil

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu açıklamasını alıntılayan Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi de twitter hesabından  “Emniyet’in bu açıklaması doğru değil. Sibel Hürtaş, Meclis önünde haber takibi yapmak istediği için gözaltına alındı. Orada, polisin gazetecilere yönelik kart dayatması da hukuka aykırıdır. Emniyeti, anayasal hak olan basın özgürlüğüne saygı duymaya davet ediyoruz” mesajını paylaştı.

‘Vücudumda izler var, rapor aldım’

Serbest bırakıldıktan sonra Artı TV’ye telefonla bağlanan Hürtaş, “Kavaklıdere Polis Karakolu’na boynum sıkılarak götürüldüm. Nefes alamıyorum, kendimi iyi hissetmiyorum diye bağırdım. Vücudumda izler var” dedi.

Hürtaş, sağlık kontrolüne götürüldüğü sırada darp raporu aldığını da söyledi. Gözaltına alındıktan sonra Çankaya’daki Kavaklıdere Karakolu’na alınan Hürtaş önce sağlık kontrolünden geçirilmek için hastaneye götürüldü. Daha sonra ifadesinin alınması için yeniden karakola getirilen Hürtaş, burada darp raporu aldığını belirtti.