Baro Başkanlarının Ankara’ya ‘savunma’ yürüyüşü başladı

Türkiye’nin bir çok kentinden Baro Başkanları “Savunma Yürüyor” diyerek Ankara’ya doğru yola çıktı.

İstanbul Baro Başkanı Durakoğlu, “Biz yürüyüp yol açacağız. Açtığımız yoldan siyasal iktidar da gelebilirse eğer yüreğimizin bizi götürdüğü yer hukuk devletidir, yargı bağımsızlığıdır, insanca yaşamaktır, onurlu yaşamaktır. Bunu sağlamak için yürüyoruz.” dedi.

Adana Barosu

İktidarın “illerde birden fazla baro kurulması”, “seçim sisteminin değiştirilmesi”, “avukatların hak ve yetkilerinin sınırlandırılması” girişimlerine karşı 80 Baro Başkanı Ankara’ya “Savunma Yürüyor” yürüyüşü başlattı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) öncülüğünde yapılan müzakerelerin sonuç vermemesi üzerine Baroların dün eş zamanlı başlattığı eylem süreci bugün Ankara’ya yürüyüşle devam etti. Van, Mardin, Adana, Mersin, Hatay, Antalya, İzmir, Aydın, İstanbul ve Dersim’in de bulunduğu bir çok Baro Başkanı kentlerde yaptıkları açıklamaların ardından Ankara’ya doğru yola çıktı.

Yapılan açıklamalarda, bazı avukatlar “savunma yürüyor”, “vazgeçmeyeceğiz” yazılı tişörtler giydi, “Adalet temsilcileri avukatlar susturulamaz”, “Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesini yeniden inşa etmek için yürüyoruz”, “Savunma savunmasız değildir” pankartları ile yürüdü.

‘Yapabileceğimiz hiçbir seçeneğimiz kalmadı’

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakloğlu alkışlarla Ankara’ya uğurlandı

İstanbul Barosu da Anadolu Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, 80 Baro olarak çok zor bir araya geldiklerine dikkati çekerek, “Ama ilk kez böyle bir konuda bir araya gelmeyi başardık. Bütün bu itirazlarımıza rağmen siyasal iktidarın hiçbir tavır değişikliği göstermemesi karşısında yapabileceğimiz hiçbir seçeneğimiz de kalmadı. Bu koşullar altında dün aynı saate yaptığımız açıklamayla eylemlilik sürecini başlattık.” dedi. 

Bu yolculuğun aslında basit bir yolculuk olmadığına vurgu yapan Durakoğlu, şöyle konuştu: “Biz yürüyüp yol açacağız. Açtığımız yoldan siyasal iktidar da gelebilirse eğer yüreğimizin bizi götürdüğü yer hukuk devletidir, yargı bağımsızlığıdır, insanca yaşamaktır, onurlu yaşamaktır. Bun sağlamak için yürüyoruz.” Durakoğlu, konuşmasının ardından alkışlarla Ankara’ya uğurlandı.

İzmir Barosu

Kimi illerde yaya yürüyüşlerin ardından araçlarla Ankara’ya doğru yola çıkıldı. Açıklamalarda, yaşanan hukuksuzlukların görmezden gelindiği belirtilerek, ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaş Ünsal ile tutuklu diğer avukatların durumuna da dikkat çekildi.

Açıklamalarda ayrıca söz konusu girişimin asla kabul edilmeyeceği mesajı verilerek, bunun için mücadelenin süreceğine işaret edildi.

Kaynak: MA