Baro başkanlarının çadır kurmasına engelleme

Ankara girişinde bekleyen baro başkanlarına gelen çadıra da polis izin vermedi. Avukatlar ile polis arasında arbede yaşandı.

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt “Tuz koktu” derken, Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın “Bu ülke polis devleti” dedi.

Ankara Emniyeti de barışçıl gösteri ve yürüyüş hakkını engellemeye, “Yürüyüş güzergahı değil” diyerek savundu.

Baroların seçim sisteminde yapılmak istenilen düzenlemeye karşı başlattıkları “savunma yürüyüşü” Ankara girişinde engellenen baro başkanları kentte girmek için bekleyişini sürdürüyor. Baro başkanları için Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından bölgeye çadır getirildi. Ancak avukatların çadır kurmasına izin verilmeyeceğini açıklayan polis, belediye ekiplerini alandan çıkardı.

Duruma tepki gösteren avukatlar ile polis arasında arbede çıktı. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, bu gece çadırda kalacaklarını söyledi. Polis ise “Burası çadır devleti değil. İzin vermiyoruz” dedi.

Polis, çadır getiren belediye aracına da ceza kesti.

Ankara Baro Başkanı Sağkan’ın Ankara Valisi ile yaptığı görüşmede yasak kararının İçişleri Bakanlığı tarafından verildiği söylendi. Adalet Bakan Yardımcısıyla da görüşen Sağkan’a sembolik yürüyüşe izin verileceğini söylediği belirtildi.

‘Halkımız adına üzülüyorum’

Polislerin müdahalesi ardından avukatlar, açıklama ile duruma tepki gösterdi. Polisin tutumunu eleştiren Çanakkale Baro Başkanı İbrahim Cem Erbil, “Bu süreçte avukatların ekonomik sıkıntıları varken Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılmamasını istiyoruz. TBMM’ye gittik demokratik eylem haklarımızı kullanacağımızı belirtmiştik. Anıtkabir’e gidelim diye toplandık. 2020 Türkiye’sinde Anıtkabir’e Ankara’dan yürüyüş gerçekleştiremiyorsa ne zaman gerçekleşecek. Hukuk dünyası ve halkımız adına üzülüyorum” dedi. 

Aydın Baro Başkanı Bozkurt: Tuz koktu

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, hiçbir ilde emniyet görevlilerinin kendilerine müdahale etmediğini hatırlattı. Bozkurt, fiili gözaltında olduklarını söyledi. Darp edilen avukatlar olduğunu belirten Bozkurt, “Kaos yarattılar, kavga çıkardılar, biz buraya nasıl geldiysek adımlaya adımlaya kendi başkentimize gireceğiz. Bu utancı artık Türkiye’ye yaşatmayacağız. Baro başkanları burada esir tutuluyor, esareti reddediyoruz” diye konuştu. “Tuz koktu” diyen Bozkurt, “Ya bir yol bulacağız ya bir yol yapacağız” dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Aydın: Ülke polis devleti

Son olarak söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, “Faşizan uygulama ile karşı karşıya kaldık bir hukuku itiyorlar, bir basını itiyorlar. Bu ülke polis devletidir. Yurttaşın toplantı ve gösteri hakkının engellenmesidir. Baro başkanların bu özgürlüğü yoksa yurttaşın hiç bir özgürlüğü yoktur” diye belirtti.

Gazeteciler bir kez daha engellendi

Açıklama ardından polis gazetecilerle avukatlar arasına bir kez daha etten duvar ördü. Avukatların tepkisi üzerine gazetecilerin avukatların yanına geçmesine izin verildi. Barikatları geçemeyen Anadolu Ajansı ve Hürriyet Gazetesi muhabirlerinin avukatların yanına geçmesine izin verilmiyor.

Ankara polisinden açıklama

Ankara Emniyet Müdürlüğü de baro başkanlarının yürüyüşüne dair açıklama yaptı. Anayasanın herkes önceden izin almadan barışçıl gösteri ve yürüyüş yapabileceğine dair ilkesine Ankara Emniyeti 2011 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü ve mülki amirliklerin belirlediği kurallarla yanıt verdi. Ankara Emniyeti şu açıklamayı yaptı:

‘Yürüyüş yapılacak güzergah değil’

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6’ncı maddesi gereği il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılabilecek alan ve güzergahların mülki amirliklerce belirlendiği, yürüyüş yapmak istedikleri güzergahın belirlenen yerlerden olmadığı, yani kanunun 22. maddesine göre şehirlerarası yollarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamayacağı ile mevcut pandemi tedbirleri kendilerine hatırlatılarak, grubun yürüyüşüne müsaade edilmemiş. Araçlarla şehre girebilecekleri, Anıtkabir ya da bir başka mahle gitmeleri hususunda ve varsa diğer talepleri konusunda yardımcı olunacağı ifade edilmiştir” denildi.

‘Darp’ usulüne uygun

Emniyet bu açıklamalara rağmen baroların yürüyüşte ısrar ettiğini iddia ederek, kameralara yansıyan darp görüntülerine de değinmeden “grup usulüne uygun şekilde kenara alınarak, yol trafiğe açılmıştır” dedi.