Baro ve avukatlar Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne ulaşamıyor

İzmir Barosu yöneticisi Av. Ali Deman Güler, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ndeki mültecilerin adalete erişiminin engellendiğini söyledi.


Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan 55 mültecinin koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalandığı ve bir süredir karantinada tutulduğu iddia ediliyor.

Bir mültecinin dışarıdaki akrabalarına gönderdiği mesaj üzerine Geri Gönderme Merkezi’ne başvuran avukat müvekkiliyle görüştürülmedi. Baronun adli yardımdan görevlendirdiği avukatlar da mültecilerle görüştürülmüyor. İçeride nelerin olduğu, mültecilerin sağlık hizmetine ulaşıp ulaşmadığını, ne tür koşullarda kaldıklarına dair bir süredir kimsenin bilgisi yok. Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) geçmişten gelen sıkıntılara dikkati çeken İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Ali Deman Güler, yaşanan sorunların aşılmadığını ifade etti.  

Muhattap yok

Koronavirüs salgınından önce de Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ile gerekli işbirliğini sağlayamadıklarından dolayı sorunlar yaşadıklarını belirten Av. Güler, yönetim olarak bir kaç kez görüşme talebinde bulunmalarına karşın buna olumlu yanıt verilmediğini belirtti. Av. Güler, “Dolayısıyla Harmandalı GGM’de kaç kişinin koronanvirüs olduğunu bilmiyoruz. Yeni bilgileri de ancak mültecilerle yapılan telefon görüşmeleriyle öğrenebiliyoruz” diye belirtti. 

Başvuru yok ama telefon var 

Harmandalı GGM yönetiminden şimdiye kadar mültecilerle ilgili baroya bir tek başvurunun dahi yapılmadığının da altını çizerek bunun oldukça düşündürücü olduğunu söyledi.

Valiliğin gelen iddiaları reddettiğini söyleyen belirten Baro yöneticisi Av. Güler, “Fakat kaç kişi karantinaya alındı, tedavisi ne durumda gibi soruların cevabı şeffaflığa aykırı bir biçimde verilmiyor” dedi.

İlk raporda 30 hasta!

Öte yandan İzmir Barosu Göç ve İltica Komisyonu, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne ilişkin geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda, 30 mülteci ve bir güvenlik görevlisinin koronavirüs olduğuna ilişkin bilgiler verilmişti. 
 
Mezopotamya Ajansı muhabirinin telefonla aradığımız Göç İdaresi Harmandalı Geri Gönderme Merkezi ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün telefonlarını açan kimse olmadığı bildirildi. MA – İZMİR