Barolara ilişkin kanun teklifi Meclis Adalet Komisyonunda

“Çoklu baro” düzenlemesini getirecek olan barolara ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine TBMM Adalet Komisyonu’nda başlandı.

Fotoğraf: Arşiv/AA

TBMM Adalet Komisyonunda, barolara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlandı. Adalet Komisyonu, Başkanvekili ve AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç başkanlığında toplandı. Komisyon toplantısı, Covid-19 tedbirleri kapsamında, daha geniş alana sahip TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantı salonunda başladı.

Toplantıda, AKP ve MHP milletvekillerinin hazırladığı Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçilmeden önce muhalefet milletvekilleri, görüşmelerin iptal edilmesini ya da salonun uygun hale getirilmesini istedi.

Yılmaz Tunç, Meclisteki en büyük komisyon salonunun Plan ve Bütçe Komisyonu salonu olduğunu ve toplantıya ilişkin tedbirleri aldıklarını, salonu fiziki mesafe kuralına göre düzenlediklerini ancak muhalefet milletvekillerince koltukların taşınması sonucu bu kuralın ihlal edildiğini savundu.

Toplantıya ara verildi

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, toplantının daha geniş salonda yapılmasını önerdiklerini hatırlatarak, söz isteyen bütün milletvekillerine söz verilmesini ve salonun uygun hale getirilmesini talep etti.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ortamın sağlıklı olmadığını ve herkes için risk taşıdığını dile getirdi.

Bunun üzerine Komisyon Başkanvekili Tunç, komisyon salonunun Covid-19 tedbirlerine uygun hale getirilmesi için toplantıya ara verdi.

AA – TBMM