Barolardan 8 Mart mesajı: Vardık, varız, var olacağız

Diyarbakır, Van ve Adana barolarının Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptıkları açıklamalarda, “Mücadelemiz ile her yerde vardık, varız, var olacağız” mesajı verdi. 

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi, Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. 

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Kadın hukukçuların katıldığı ve “Gerçek erkek adalet değil, Bijî 8’ê Adare” yazılı pankartın açıldığı açıklama nedeniyle zıhlı araçlar ve çok sayıda polis, yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Pasif yargı

Şiddete karşı tüm gücüyle çaba gösteren kadın kurumlarının yargı eliyle kapatılmasına dikkat çeken Aslan, kadına yönelik şiddet dosyalarında, kadın mücadelesi sonucunda yürürlüğe konan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun varlığına rağmen, adli ve idari mercilerin bu konudaki yetersizliği ve pasifliğinin, şiddetin son bulmasına yönelik çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini söyledi.  

Aslan, 2 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nda; 6284 sayılı kanunun önemi vurgulanarak, “tek bir kadının dahi şiddet mağduru olmadığı güne kavuşana kadar” mücadele edileceğine dair söz verilmesinin, kadınların bireysel ve kolektif mücadelesinin sonucu olduğunu kaydetti. 

Van

Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, 8 Mart dolayısıyla baronun konferans salonunda açıklama yaptı. Komisyon Başkanı Fatma Ülgen, 2021’nda 68 kadın katledildiğini kaydetti.

Kadın hakları ihlaline karşı toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Ülgen, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın sona ermesini istedi.

6284 Sayılı yasa ile İstanbul Sözleşmesi’nin önemi üzerinde duran Ülgen, “Katledilen, kaybedilen, ayrımcılığa, şiddete ve tacize maruz bırakılan kadınların insan hakları mücadelesini günden güne, büyük bir inanç ve dayanışmayla sürdüreceğiz” mesajı verdi.

Adana

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadınlara karanfil dağıtıp, kentin farklı yerlerine “Haklarımızdan vazgeçmiyoruz. İstanbul Sözleşmesini uygula” pankartı astı. 

Kadın avukatlar Adana Adliyesi Taş Binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Melek Bahar Öğrü Dizdar, kadınların yaşam haklarının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya yönelik tartışmalardan derhal vazgeçilerek, eksiksiz bir şekilde uygulanmasını istedi.

MA