Barut: 21 ilde üreticiye mazot-gübre desteği ödenmiyor

CHP Milletvekili Barut, Adana dahil 21 ilde üreticilere mazot ve gübre desteğinin hala ödenmediğine dikkat çekti.

Barut, “Artık üreticiyi cezalandırmaktan vazgeçin, derhal üreticinin desteklerini, paralarını ödeyin.” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, destek amacıyla üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin ödeme yapılacağına ilişkin açıklama yaptı. Pakdemirli, açıklamasında üreten emek veren çiftçilerin her zaman yanında olduklarını ve onları desteklemeye devam edeceklerini belirtti. CHP Adana Milletvekili ve Meclis Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Bakan Pakdemirli’nin açıklamasına tepki gösterdi. AKP Hükümetinin 17 yıldır uyguladığı yanlış tarım politikalarıyla Türkiye’nin ithalat cennetine çevrildiğini söyleyen Barut, tarımın bitirildiğini ve çiftçilerin karalar bağladığını belirtti.

‘Üreticimizi köylümüzü perişan ettiler’

AKP’nin yanlışta ısrar etmeyi sürdürdüğünü ifade eden Barut, “Sonuçları hepimizi vuran bu yanlış politikalarla üreticimizi ve köylümüzü perişan ettiler. Üreticilerin mazot, gübre, yem, ilaç, elektrik, sulama gibi temel girdileri bunların iktidara geldiği 2002’den beri en az 8-10 kat arttı, ürünler para etmedi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa tarım alanları 20 milyon hektarın altına indi” diye konuştu.

‘Adana dahil 21 ilin ödemeleri hala yapılmadı’

2019 yılı mazot ve gübre desteği ödemelerinin Şubat sonu ve Mart başı itibariyle başladığını hatırlatan Barut, desteğin önce 58 ilde sonra Kilis ve Çanakkale eklenerek 60 ilde ödendiğini söyledi. Adana’nın da dahil olduğu 21 ilin ise “Pamuk ekilen yerlerde inceleme yapıyoruz, uydu görüntülerine bakıyoruz, saha çalışmaları henüz tamamlanmadı” gerekçesiyle ödemenin yapılmadığını belirtti.

Barut, “Bu bölgelerde mısır, soya, ayçiçeği gibi ürünler ekilmiş olamaz mı? Bu ürünlerin desteklemeleri neden verilmiyor? Pamuk eken, soya, mısır eken üreticinin suçu günahı yok. Bütün suç sizde ve sizin beceriksizliğinizde. “dedi.

‘Derhal üreticilerin desteklerini ödeyin’

Beceriksizliğin faturasının üreticiye çıkarıldığını ifade eden Barut, “Bu dönem çiftçiye ve tarıma destek vermeyecekseniz ne zaman yapacaksınız?” diye konuştu. Adanalı çiftçilerin iki yıldır sel, don, poyraz gibi nedenlerle mağdur olduğuna dikkat çeken Barut, şöyle konuştu:

“’Afet bölgesi ilan edilsin’ dediğimiz yerde afet bölgesi ilan edilmediği gibi, mazot, gübre desteğinin de verilmemesi üreticiye ‘tarlayı bırakın’ demektir. Elinizi tutan mı vardı, yapsaydınız ve tamamlasaydınız saha çalışmalarını. Artık üreticiyi cezalandırmaktan vazgeçin, derhal üreticinin desteklerini, paralarını ödeyin.”