Barut: Drenaj kanalları ve nehir ağızları derhal temizlensin

Adana’da rekor düzeydeki aşırı yağışın afete dönüştüğünü belirten CHP’li Ayhan Barut, tablo bu kadar ağır olmasında drenaj kanallarını ve nehir ağızlarının temizlenmemesi olduğunu söyledi.

Ayhan Barut

HABER MERKEZİ – CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, 23 Aralık’tan bu yana aşırı yağışların etkili olduğu Adana’nın rekor düzeyde yağış söyledi. Afetin kenti, yurttaşları ve üreticileri mağdur ettiğini vurgulayan Barut, DSİ ve Sulama Birlikleri’nin nehir ağızlarında ve drenaj kanallarında temizlik yapmadığı yönünde şikayet aldıklarını bildirdi.

Rekor düzeyde yağmur yağdı

Adana’da 2019 Aralık ayının son haftasında kuvvetli yağış nedeniyle sel ve su baskınları yaşandığını anımsatan Ayhan Barut, şu bilgileri verdi:

“23 Aralık’tan itibaren hafta boyu aralıksız süren yağmur nedeniyle ilimizin çoğu yerinde cadde ve sokaklar göle döndü. Yurttaşlarımızın evi, işyeri, ekili ve dikili tarım arazileri su altında kaldı, çok büyük mağduriyet yaşandı.

Meteoroloji yetkilileri, 23 Aralık’tan bu yana metrekareye 300 kilogram, Aralık ayı süresince ise metrekareye toplam 400 kilogramın üzerinde yağış düştüğünü belirtiyor. Sadece 25 Aralık’ta yani bir günde son 56 yılın rekoru olarak metrekareye Adana merkezde 147, İncirlik İstasyonu kayıtlarına göre de 198 kilogram yağış düşmüştür. Yıllık ortalama metrekareye 650 kilogram yağış alan kentimiz, 2019 Aralık ayı sonu itibariyle metrekareye 950 kilogramın üzerinde yağış düşmüştür.”

Tarım alanları göle dönüştü.

DSİ ve sulama birliklerini sorguladı

Alınmayan önlem ve yapılmayan çalışmaların kötü tablonun ortaya çıkmasında çok ciddi etkisinin bulunduğunu vurgulayan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Su yönetimi konusunda uzmanlar bazı eksiklik ve ihmalden söz etmektedir. Geçen yıl meydana gelen su baskını ve taşkınlardan sonra drenaj kanalları ve nehir ağızlarının temizlense bu yıl aynı mağduriyetin yaşanmayacağını, önlem alınsa ve gereken çalışma yapılsaydı su baskınlarının bu noktaya ulaşmayacağını ifade etmektedirler. Acı tecrübelerin yaşandığı geçen yıldan bugüne kadar DSİ ve Sulama Birlikleri sorumluluk alanındaki drenaj kanalları ve nehir ağızlarında temizlik yapmış mıdır? Acaba DSİ’nin ve Sulama Birlikleri’nin kötü tabloya karşı önlem ve çözüm planı var mıdır?”

‘Çukurova afet bölgesi ilan edilsin’

Ayhan Barut, aşırı yağış nedeniyle mağdur olan üreticilerin sorunlarının çözüm bulunmasını isteyerek, zarar tespit çalışmalarının ivedilikle tamamlanmasını üretici zararının karşılanmasını talep etti.

Barut, Çukurova’nın afet bölgesi ilan edilmesini, üreticilerin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının faizsiz 2 yıl süreyle ertelenmesini tekrar talep ediyoruz. Bu çığlığın duyulmasını, üreticilerin taleplerine kayıtsız kalınmamasını istiyoruz” diye konuştu.