Barut: Limon üzerindeki ihracat yasağı derhal kaldırılmalı

CHP Milletvekili Barut, limon ihracatının “ön izne” bağlı olması nedeniyle 100 bin ton limonun depoda beklediğini belirterek, yeni hasat döneminin rahat geçirilmesi için eldeki limonlar üzerindeki ihracat yasağının derhal kaldırılması gerektiğini kaydetti.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut Karataş Ovası’nda limon bahçelerini gezerek incelemelerde bulundu

CHP Adana Milletvekili ve Meclis Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan barut, Adana Karataş Ovası’nda Ağustos ayında hasadı yapılacak limon bahçelerini gezerek incelemelerde bulundu. Barut daha sonra bir süredir gündemde olan “limon” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

‘Üreticiler, tüketiciler ve ihracatçılar çok tedirgin’

Barut, “Koronavirüs günlerinde ülke gündemini çok meşgul eden, son günlerin popüler konusu haline gelen limon bahçesindeyiz. Bölgemizde limon hasadı 4 ay sonra başlayacak. Ancak hasada az süre kala üreticiler, tüketiciler ve ihracatçılar çok tedirgin.” dedi.

‘Limonların büyük kısmı çürümeye terk edildi’

Geçen hasat döneminde dalında 1 kilogram limonun 2-2.5 liradan satıldığını ve salgın öncesi ise 5 liraya yükseldiğini hatırlatan Barut, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan etmesiyle birlikte limon fiyatlarının bir anda 15-20 liraya kadar yükseldiğini belirtti.

7 Nisan’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 31 Ağustos’a kadar genelgeyle limon ihracatını “ön izne” bağladığını hatırlatan Barut, “Yani yasakladı. Ancak şunu gözardı ettiler; ihracatçının elinde 100 bin tonun elinde depoda bekleyen mal yani limon vardı. Şu anda limon ihracatı ön izne bağlı olduğu için büyük kısmı çürümeye terk edildi.” şeklinde konuştu.

‘İhracat yasağı derhal kaldırılmalı’

Ağustos ayı ortası ve sonlarına doğru yeni hasat sezonunda Türkiye’nin 1 milyon 100 bin tonun üzerinde yeni limon üreteceğine işaret eden Barut, şöyle konuştu:

“Hasat yaklaşırken depolarda bekleyen limonu tüketmezsek yeni ürünleri nasıl tüketeceğiz? Üreticiyi, tüketiciyi, ihracatçıyı mağdur etmemeliyiz. Tarım bir zincirdir. Zincirin halkalarından birisi koptuğunda sistem tamamen bozulur. Hasadı yaklaşan limonda hasadı rahat geçirmek ve ürünün en az yarısını ihraç etmek için eldeki limonların üzerindeki ihracat yasağını derhal kaldırmak gerekiyor. İhracat yasağı kararı alıyorlar ama önünü arkasını düşünmüyorlar. Tarımsal üretimde ulusal ölçekte planlama yapılması, üreticinin ve tüketicinin mağdur olmaması için etkin politikalar geliştirilmesi gerekiyor.”