Barut’tan Bakan Pakdemirli’ye: Çiftçi zarar etmiyorsa niye feryat ediyor

CHP Adana Milletvekili Barut, “Zarar eden çiftçimiz yok” diyen Bakan Pakdemirli’ye tepki gösterdi.

Barut, Pakdemirli’nin yanlış ve eksik açıklamalar yaptığını belirterek, “Çiftçi zarar etmiyorsa niye feryat ediyor, kan ağlıyor? Çukurova’da tarlada kalan soğan ve patatesi görmüyor musunuz?” diye sordu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, “Türkiye’nin hiçbir yerinde ‘Benim ürünüm yerde kaldı, zarar ediyorum’ diyen çiftçimiz yok.” açıklamasına CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut tepki gösterdi.

Bakan Pakdemirli’nin tarımdan anlamadığının bir kez daha görüldüğünü belirten Barut, “Her bakanlığı aklından geçiren fakat aklından geçirmediği tek bakanlık olan Tarım Bakanlığı’nın koltuğunda oturan, tuzu kuru beyzade Bakan, yanlış ve eksik açıklamalar yapıyor.” dedi.

‘Ülke genelinde çiftçiler çözüm için feryat ediyor’

Ülke genelinde çiftçilerin kan ağladığını, çözüm bulunması için feryat ettiğini ifade eden Barut, şunları kaydetti:

“Bakan bey, tarımı bilmediğinizi biliyoruz da, bu söylemlerinizle tarımı bilmediğinizi pekiştirdiniz. Eğer tarlada ürünü kalmayan çiftçi yoksa, Çukurova’da soğan tarlada kaldı mı, kalmadı mı? Neden soğan tarlada çürümeye terk edildi? Fiyatı 40 kuruşa kadar düştü mü, düşmedi mi? İşçi ve nakliye parasını bile karşılamadı soğan. Patates aynı şekilde tarlada kaldı.”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut

Bakanın politikaları ve koyduğu ihracat yasakları nedeniyle durumun böyle olduğunu belirten Barut, “Önümüzdeki dönem limonda da aynı şey yaşanacak.” dedi.

‘Gelin çiftçinin halini alanda görün’

Çukurova’da üreticinin “bittim” diye feryat ettiğini aktaran Barut, bir kez daha ikazda bulunduğunu belirtti. Barut, “Gelin çiftçinin halini Çukurova’da alanda, arazide görün. Zor durumda olan çiftçiye destek olalım, çiftçiyi kalkındıralım. Başka ülkelerin çiftçilerine değil kendi ülkemiz çiftçisine destek verelim. Hani siz yerli ve milliydiniz ya gelin milli ve yerli çiftçimizi destekleyelim.” diye konuştu.